Předsedové soudů pracují v rozporu s Ústavou
Místopředsedové a předsedové soudů vykonávají funkci ve státní správě přesto, že podle Ústavy to není možné. Parlament zatím nepřijal novelu ústavy, která by umožňovala výjimku. Soudcovská unie upozorňuje, že rozhodnutí předsedů a místopředsedů soudů jsou proto napadnutelná.
Činnost předsedů a místopředsedů soudů upravuje novela zákona o soudech a soudcích. Současně s ní dostali zákonodárci k projednání i novelu Ústavy. Zatímco novelu zákona přijali, novelu zákona nikoliv.
Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský přiznává, že současný stav by někdo mohl u Ústavního soudu napadnout. "Bude to trvat tak dlouho, dokud buďto parlament novelu neschválí, anebo někdo nepodá žalobu k Ústavnímu soudu a Ústavní soud tu novou novelu v této pasáži nezruší," říká ministr.
Předsedové a místopředsedové soudů dělají svojí práci dál, prezident soudcovské unie Jaromír Jirsa ale připouští, že by mohly nastat problémy. "Obávám se, že může někdo napadnout změnu rozvrhu práce, organizační opatření u jednotlivého soudu, které může mít až ústavněprávní dopad," upozorňuje Jirsa.
Čestný prezident soudcovské unie Jan Viklický říká, že jádro problému není v tom, že parlament zatím neschválil novelu Ústavy, ale v tom, že je potřeba dořešit celý systém státní správy na soudech.
Kdyby například byla správní agenda byla považována pouze za jinou část práce soudce, nemuselo by se podle Jirsy do Ústavy vůbec zasahovat: "Tam ovšem musíme říct, jak je ten soudní v funkcionář v té své, teď už soudcovské funkci chráněn, a tam musí být chráněn úplně stejně jako je soudce, to znamená je v zásadě neodvolatelný. Výjimku tvoří rozhodnutí kárného soudu." Parlament ale návrh nepřijal a z novely zákona o soudech a soudcích toto ustanovení zmizelo.