Předškolní děti už zřejmě nebudou potřebovat vlastní pasy

Děti do deseti let by možná ještě od letoška mohly cestovat bez vlastního pasu, jen zapsané do cestovních dokladů rodičů. Počítá s tím návrh ministra vnitra Ivana Langera, který dnes schválila vláda. Rodičům by to mělo usnadnit cesty s dětmi do zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osobní doklad - cestovní pas | Foto: Jan Rosenauer

Současný systém, kdy rodiče musejí vyřizovat dětem v předškolním věku nový pas každý rok, označil Langer na tiskové konferenci po jednání vlády za nesmyslné opatření.

"Je to absurdní, je to opatření, které obrovským způsobem komplikuje praktický život rodičů s dětmi a zbytečným způsobem zatěžuje jejich rodinné rozpočty. Tak jako tak je to výrazné zjednodušení současného stavu," uvedl Langer.

S vlastním dokladem musí děti do pěti let cestovat od loňského září, kdy začaly platit nové biometrické pasy. Do nich totiž podle stávající úpravy rodiče údaje o dětech zapisovat nesmějí. Pro malé děti vyžaduje zákon vlastní cestovní doklad s fotografií. Kvůli rychlé změně podoby dětí platí jen jeden rok.

Nová pravidla zavedl Langrův předchůdce v čele ministerstva sociální demokrat František Bublan. Doklady s fotografií podle něj mají děti mimo jiné chránit před mezinárodními obchodníky s lidmi a únosy do zahraničí. Exministr už dříve řekl, že Langrův postup považuje za rezignaci na bezpečnostní problematiku.

Současných deset by podle něj bylo lepší zkrátit na pět let. Jestli se ale dostane do sněmovny návrh v této podobě, ruku pro něj nezvedne. "Pro těch deset let bych asi ruku nezvedl, protože to se mi zdá příliš. Samozřejmě uvidíme, jak bude přesně návrh zákona vypadat, ale je mi to dost s podivem, když nedávno byl tento zákon přijat, aby se hned měnil tím, že to někomu způsobuje problémy, protože to hledisko bezpečnosti se mi zdá silnější," řekl dnes Bublan.

Pokud sněmovnou návrh projde, mohla by se podle Langra projevit v praxi ještě letos. "Z toho vyplývá také jistá technická náročnost z důvodu bezpečnostního zajištění, nicméně předpokládám, že nejen že tento zákon bude schválen v dohledné době, ale že zejména ta praktická část bude platit a bude realizována někdy v druhé polovině tohoto roku," doplnil Langer.

Bez cestovního pasu, jen s novějším typem občanského průkazu, mohou čeští občané vycestovat pouze do zemí Evropské unie. Nová pravidla se ale stala terčem kritiky. Lidem se především nelíbilo, že česká praxe je přísnější než v jiných evropských zemích. Langer tehdy prohlásil, že stát přijal evropskou směrnici v nesmyslně přísné variantě.

Dětské pasy stojí 50 korun, neobsahují biometrické údaje, pouze fotografii. Nyní je pro získání dětského pasu kvůli ověření národnosti nutné předložit také osvědčení o státním občanství. To vyřizují krajské úřady, žádost lze ale podat na každé matrice. Děti ve věku od pěti do 15 let již dostávají pasy s biometrickými údaji a platností pět let. Vydání takového dokladu stojí 100 korun.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme