Prezident Václav Klaus vetoval eurozatykač

Prezident Václav Klaus dnes vetoval zavedení takzvaného eurozatykače. Návrh zákona počítá s tím, že pokud by na občana České republiky byl vydán evropský zatykač, mohl by být vydán do jiného státu Evropské unie. Podle prezidenta by eurozatykač znamenal rezignaci na vlastní svrchovanost Česka a na její způsobilost samostatně jednat. Návrh prezident vrací do sněmovny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus

Ladislav Jakl z tiskového odboru prezidentské kanceláře připomněl, že Václav Klaus zákon odmítl podepsat především proto, že je podle něho v rozporu s naší ústavou, zejména s Listinou základních práv a svobod, podle které český občan nemůže být násilně nucen k opuštění vlasti. "Podle tohoto zákona by vlastně český stát měl za povinnost jakéhokoli podezřelého českého občana bez dalšího vydat cizí moci. Pan prezident soudí, že občan má svůj stát mimo jiné i proto, aby ho chránil, hájil, aby se ho zastal."

Novely předpokládaly, že pokud bude na občana České republiky vydán evropský zatykač, bude moci být vydán k trestnímu stíhání do jiného státu Evropské unie. Předpokládají to novely příslušných zákonů, které přes odpor ODS schválila Poslanecká sněmovna. Zavedení evurozatykače považuje vláda za přímou a nutnou snahou zamezit páchání závažných trestných činů, včetně mezinárodního terorismu.

Ministerstvo spravedlnosti zatím po prezidentském veto nedokázalo odhadnout, jak se zachová Evropská unie. Mluvčí ministerstva Petr Dimun Radiožurnálu řekl, že resort doufá, že unie vyčká opětovnému hlasování sněmovny. Jak ale Dimun zdůraznil, Česko by mělo eurozatykač nakonec přijmout, protože jsme se k tomu zavázali v dohodách o přistoupení k evrospkým strukturám.

Občanští demokraté při projednávání v parlamentu varovali, že zavedení tohoto institutu u nás je protiústavní a zvažovali podání podnětu k přezkoumání Ústavním soudem. Radiožurnálu to potvrdil stínový ministr ODS Jiří Pospíšil, který navíc tvrdil, že je u nás evropský zatykač zbytečný: "Vydávat naše občany proti jejich vůli není možné, protože ústava to zakazuje. Myslíme si, že ten institut je též nadbytečný, protože pokud náš občan spáchá trestný čin v zahraničí, pak je odsouzen našimi soudy. A statistiky neukazují, že by bylo třeba evropského zatýkacího rozkazu, že by naši občané nebyli u nás za svou trestnou činnost v zahraničí stíháni," zdůraznil Pospíšil.

Milan Kopp, Jana Petrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme