Přichází dlouhá noc a pro řidiče povinnost svítit celý den
Dnešní noc bude o hodinu delší. Ve tři hodiny si posuneme hodinky o 60 minut zpátky. Po půl roce se znovu vrátíme z letního času ke středoevropskému - tak jako skoro všechny státy v Evropě. Důvodem jsou úspory elektřiny, když na jaře začnou lidé pracovat o hodinu dříve a odpoledne se nemusí tolik svítit. Podle odpůrců ale úspora elektřiny není zase tak velká. Se zimním časem ale přichází i povinnost pro řidiče svítit po celý den. Letní čas začne opět platit 27. března 2005.
Změna času má své zastánce i odpůrce. Podle psychologa Slavomila Hubálka se s ní ale většina z nás vyrovná rychle a bez potíží. Problematická může být jen pro lidi výrazně citlivé nebo neurotické. "Citlivější lidé mají problém s usínáním, se spánkem, s ranním vstáváním, ten posun vyrovnávají obtížněji. Prostě řečeno, mají sníženou frustrační toleranci a s každou změnou se vyrovnávají hůř než zdravá osobnost."
O hodinu se protáhne i noční směna těm, kteří budou muset být v práci. Podle mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Kateřiny Beránkové to ale na svých výplatách nemusí pocítit. "Prodlouží se jim směna, ale podle nařízení vlády není zaměstnavatel povinen těmto zaměstnancům hodinu navíc zaplatit. Nicméně může. Na druhou stranu, až se bude noc zkracovat, tak nejsou pracovníci povinni vracet zaměstnavateli hodinu, kterou budou mít jakoby zaplacenou navíc."
Řidiči opět musejí svítit
Pro řidiče začne opět platit povinnost svítit po celých 24 hodin. Koho se to týká? "Týká se to vozidel, která jsou po technické stránce vybavena obrysovými a potkávacími světly, případně obrysovými světly a světly pro denní svícení, to jsou moderní osobní automobily. Jejich řidiči jsou povinni svítit po celých 24 hodin," vysvětlil Českému rozhlasu JUDr. Zdeněk Svátek.
Na některá vozizdla se ovšem nevztahuje, dodává mluvčí východočeské policejní správy v Hradci Králové Lenka Klouzová. "Změna se nedotkne motocyklistů, kteří mají povinnost svítit celý rok a cyklistů, kteří musejí svítit pouze za snížené viditelnosti."
Historie
Poprvé byl u nás letní čas zaveden za první světové války, a pak se ještě několikrát rušil. Vrátil se v roce 1940 a trval až do roku 1949. Trvale tuto změnu času používáme od roku 1979. Až do roku 1995 trval letní čas šest měsíců, od roku 1996 Češi srovnali svůj čas se zvyklostmi Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců, tedy do konce října. Kromě států Evropské unie se letní čas zavádí například i ve Spojených státech, Mexiku a na Kypru.