V Praze kvůli Babišovi demonstrovaly stovky lidí. Nechtějí vládu podporovanou komunisty

Zhruba 500 lidí se ve středu sešlo na Václavském náměstí v centru Prahy na demonstraci proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi (hnutí ANO). Protestovali také proti Babišovu plánu, aby vládu hnutí ANO s ČSSD tolerovali komunisté. Babiš podle organizátorů neumí složit demokratickou vládu, proto chtějí, aby prezident Miloš Zeman pověřil sestavením kabinetu někoho jiného. Demonstranti se poté přesunuli až k sídlu KSČM, kde skandovali a pískali.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace začala krátce před 18. hodinou na Václavském náměstí, projevy mělo několik řečníků.

„Pan Babiš si musí uvědomit, že pokud by odstoupil, bylo by po problému. Nikdo nemá problém sestavit vládu s ANO, ale s trestně stíhaným premiérem ve vedení,“ řekla zakladatelka skupiny AUVA, která demonstraci zorganizovala.

Účastníci demonstrace s sebou mají vlajky Evropské unie. Někteří přinesli také transparenty s nápisy „Zeman je gentleman“ a „Kdo podporuje Babiše, podílí se na zločinu“.

Auto s ruskou vlajkou, které přijelo k davu protestujících | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Rozruch vzbudilo i několik vozidel, která přijela do horní části Václavského náměstí, kde lidé protestovali. Auta na sobě měla ruské vlajky a nápisy.

Protestující se kolem nich shromáždili, skandovali „Česko není Rusko“, někteří se pokusili vlajky z aut strhnout. Lidé z aut si celý incident natáčeli také. Policisté vozům po chvíli uvolnili cestu.

V 19.30 vyrazil průvod na protest proti vracení komunistů k moci. Spojil se i s průvodem na podporu Evropské unie. Nejprve šel směrem ke Střeleckému ostrovu, kde se účastníci pochodu na podporu EU odpojili. Dále zbylých asi 200 lidí prošlo přes Kampu a Karlův most do ulice Politických vězňů k sídlu KSČM.

Před sídlem komunistů skandovali ‚Necheme vás zpátky!‘ a ‚Už vás bylo dost!‘ Na protest také hlasitě pískali. Před 21. hodinou celou akci ukončili zpěvem české hymny a písní Modlitba pro Martu.

Nechceme návrat komunistů

„Uvědomujeme si, že návrat komunistů je zlo, proti kterému se musíme postavit. Když teď budou podporovat vládu, budou častěji v médiích a jejich propaganda bude mít větší dosah. Je tomu již 30 let, co tu nevládnou, a od té doby nejen že můžeme nakupovat výrobky z celého světa, můžeme pracovat sami na sebe, nebo pro jakoukoli společnost, ale hlavně nikdo nikoho nezavírá za názory,“ uvedli organizátoři na facebooku.

Stovky studentů během protestu #VyjdiVen opustily školy. Chtějí bránit ústavní hodnoty

Číst článek

Návrat komunistů k moci podle organizátorů umožnil právě Babiš, který čelí obvinění v kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. „Je jasné, že papalášským komunistům tohle nevadí, problémy vlivných lidí se za jejich režimu neřešily, respektive si mohli dělat, co chtěli,“ uvedli svolavatelé.

„Samozřejmě že se komunisté zase chtějí tvářit jako demokraté a jako rozumná strana, jak jinak by získali preference. Ale z minulosti víme, že umí jen lhát, manipulovat, zakazovat, přikazovat a ničit životy,“ dodali.

Na Střeleckém ostrově se ve středu konají oslavy Dne Evropy. V rámci oslav se uskutečnily diskuse, večer by měl následovat hudební program.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme