Původním majitelům nebo potomkům se vrátila jen část židovského majetku
Pátrání po majetku, který byl za druhé světové války zkonfiskovaný českým židům, někdy připomíná detektivní román, říká tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. Původním majitelům nebo jejich potomkům, se zatím vrátila jen část zabaveného majetku a mnohé předměty se stále nepovedlo dohledat. Některé totiž nacističtí pohlaváři během války nezákonně vyvezli do Německa a odtud umělecké sbírky zmizely.
Dohledáváním za války ukradených a dosud nenalezených kulturních a uměleckých předmětů se u nás zabývá Centrum pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí druhé světové války. Rekonstrukce osudů takto konfiskovaného majetku, převážně židovského, je ale velmi složitá, říká jeden za zakladatelů Centra Pavel Jirásek.
"Majetkové převody a to, co se dělo v období, které je dneska více než 60 let za námi, jsou tak složité a nepřehledné. Bohužel většina lidí, kterým to bylo odebráno nebo ukradeno, zkonfiskováno, už dnes mezi námi není. Většina z nich druhou světovou válku nepřežila," řekl Jirásek.
Ze zhruba šesti tisíc předmětů, které jsou zveřejněné na internetu, na stránce restitution-art.cz, byla majitelům - či spíše jejich potomkům, vrácena necelá tisícovka. Mnoho z nich nacisté odvezli do Německa, odkud, místo toho, aby se vrátily, zmizely se sovětskými či americkými vojáky. Jako například jedna cenná sbírka porcelánu. Jejím navrácení se podle ředitelky Centra Heleny Krejčové zabývá i ministerstvo kultury.
"Protože jsme zjistili, že tady byla jedna z nejvýznamnějších sbírek porcelánu profesora Hanse Maiera odvlečena vedoucím Ústředny pro židovské vystěhování. Hans Günter ji odvezl přes Bohušovice do Budyšína a tam byla část této sbírky zabavena jako německý majetek a údajně se má nacházet v Leningradě," upřesnila ředitelka.
Zda se ukradená sbírka porcelánu, která byl z Čech odvezena 5. května 1945, někdy vrátí, není vůbec jisté. Z Ruské federace zatím odpověď nepřišla. Z rozhodnutí vlády bude Centrum pracovat nejméně do roku 2011. A jak podotýká tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus, k pátrání po ukradeném majetku je zapotřebí hodně času.
"Jsou to neuvěřitelné věci. Mysleli jsme si, že během práce smíšené komise, to znamená čtyři pěti let tu problematiku zpracujeme. A to jsme se šeredně mýlili. Ukázalo se, že ani pět let poté je ta práce někde v polovině. Historické bádání je záležitost dlouhodobá," dodal tajemník.
Výsledkem bádání Centra má být databáze znovuobjevených uměleckých děl. Už příští rok například vyjde katalog se seznamem zkonfiskovaného majetku, který je - nebo někdy byl - ve sbírkách Umělecko průmyslového muzea v Praze.