Řada lidí volá záchranku i v případě, kdy by se mohli obrátit na praktického lékaře
Místo na praktického lékaře nebo na pohotovost se řada lidí obrací na záchrannou službu. Pro některé pacienty je příjezd sanitky zkrátka pohodlnější, jiní zase neodhadnou závažnost svého onemocnění. Ročně přijdou zbytečné výjezdy na desítky milionů korun.
Až v pětině případů dorazí sanitky k lidem, kteří pomoc záchranářů nepotřebují. S takovým jednáním se lékaři setkávají jak na venkově, tak i ve městech.
„Samozřejmě, že nás zneužívá spousta lidí v tom smyslu, že si nahrazují záchrannou službou praktického lékaře, lékařskou službu první pomoci. Oni byli třeba už dvakrát u obvodního lékaře, dvakrát v nemocnici, ale co kdyby to někdo z té záchranky vyřešil,“ stěžuje si na volání některých lidí ředitel záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý.
Redaktor Petr Medek zjišťoval, proč si lidé přivolávají sanitku, i když ji nepotřebují
Dodává, že linku 155 nezřídka využije i volající pod vlivem alkoholu. „Velmi často lidé opilí, kteří sobě či jiným volají záchranku poté, co se opili do bezvědomí a nechce se jim o toho dotyčného starat a tahat se s ním a podobně,“ vysvětluje.
Náměstek ředitele pražské záchranky Jaroslav Valášek připouští, že i v hlavním městě, kde jsou pohotovosti snadněji dostupné než na venkově, mají stejnou zkušenost. Výjezd jedné sanitky se přitom počítá v řádu tisícikorun.
„Jde také o počet kilometrů, jde o kvalitu posádky, kterou bychom tam poslali, jestli to je s lékařem, nebo bez lékaře, samozřejmě ta s lékařem by vyšla dráž, ale bude to v řádu tisíců korun,“ vypočítává Valášek.
Poplatek za sanitku? Podle ministra ne
Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček upozorňuje, že ne vždycky je na vině pohodlnost pacientů.
„Spíš pocit nejistoty, že člověk neví, co mu přesně je, a radši si teda zavolá záchranku. Odhaduji, že tak deset až patnáct procent výjezdů je zbytečných. Bohužel když jsou u člověka, kde by to nemuselo být, a stane se třeba vážná dopravní nehoda, tak kvůli tomu může někdo zemřít. To by si lidé také měli v tu chvíli, kdy volají záchranku, uvědomit,“ varuje před zneužíváním tísňové linky.
Každý pátý pacient v Pardubickém kraji si volá záchranku zbytečně
Číst článek
Ministerstvo zdravotnictví odmítá, že by lidé volali záchranku i proto, aby nemuseli platit 90 korun za návštěvu pohotovosti. Podobný poplatek, který by se platil za příjezd sanitky, ale prý nepřichází v úvahu.
„Chuť udělat něco se zneužíváním záchranek ve smyslu, že by si to musel pacient zaplatit, není moc velká, přestože to zneužití je známo,“ říká ministr Leoš Heger.
Ministerstvo zdravotnictví proto alespoň teď v době chřipkové epidemie vyzývá praktické lékaře, aby víc jezdili za pacienty domů a záchrance tak ulehčili práci.