‚Měl by zkusit Cyklon B.‘ Za výhružky zpěvákovi Bangovi muž před soud nepůjde, zaplatil 15 tisíc

V kauze rasově motivovaných výhružek zpěvákovi Radkovi Bangovi nepůjde k soudu obžalovaný Lukáš Krupka. Frontmana kapely Gipsy.cz označil na facebooku mimo jiné za „negra, co by měl zkusit Cyklon B“. K činu se Krupka doznal a zaplatil odškodné 15 tisíc korun, napsal v úterý server Novinky.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpěvák Radek Banga s manželkou Veronikou na předávání cen Český slavík 2016 (archivní foto) | Zdroj: Profimedia

Rasistické výhružky a urážky se objevily na sociální síti facebook poté, co zpěvák a rapper Radek Banga kritizoval průběh Českého slavíka v roce 2016. V anketě tehdy získala druhé místo kontroverzní kapela Ortel spojovaná s extremistickou scénou.

‚Konečně jim to někdo vrátil, ne?‘ Vypátrali jsme autory komentářů schvalujících útok na Novém Zélandu

Číst článek

Sálem se ozval potlesk, Banga ale vyhlášení doprovodil pískotem a poté na protest opustil sál. Následující den svůj postoj vysvětlil právě na facebooku. Bangova slova strhla vlnu nadávek, urážek a výhrůžek. Na příspěvek zareagovalo více než 21 tisíc lidí, přes 3000 ho sdílelo a více než 7 tisíc ho komentovalo.

‚Zastáváš se muslimů‘

Za rasisticky motivované výhružky Bangovi obvinili policisté celkem 12 lidí. Zatím padlo devět odsuzujících rozsudků, uvedl server Novinky.cz.

Lukáš Krupka z Domažlic se k činu přiznal a před soud tak nepůjde. „Obviněný splnil zákonné podmínky pro odklon trestního řízení. K činu se doznal a akceptoval návrh zmocněnkyně poškozeného o zaplacení finančního odškodnění,“ řekl deníku Právo domažlický soudce Milan Andrle s tím, že je rozhodnutí pravomocné a muži uložil dvouletou zkušební dobu.

‚Dupnout na krk.‘ Okresní soudy potrestaly muže a ženu za nenávistné komentáře proti novorozenci

Číst článek

O zpěvákovi Krupka napsal, že jde o „negra, co by měl zkusit Cyklon B“ (smrtící látka, kterou vraždili nacisté lidi v plynových komorách koncentračních táborů během druhé světové války, pozn. red.). Česká republika by měla být „bílá jako čerstvě padlej sníh“, napsal dále na sociální síť s tím, že Banga do takové země nepatří.

„Tohle tvoje zem není. A ještě se zastáváš muslimů. V téhle době plynem do rypáku nedostaneš, ale nějakej ko*** v županu ti uřízne hlavu,“ napsal Krupka.

Až tři roky za mřížemi

Za přečin hanobení rasy a podněcování k nenávisti vůči skupině osob hrozil muži z Domažlic trest až tři roky za mřížemi.

Z odsuzujících rozsudků udělil zatím nejvyšší trest okresní soud v Prostějově dvaatřicetiletému Aleši Rozsívalovi. Na Bangův profil na facebooku umístil 5. prosince 2016 příspěvky plné nenávisti, rasového podněcování a vulgarismů.

Hater zpěváka Bangy si za urážky na síti odpracuje 100 hodin. 'Nevím, proč jsem byl tak hloupý,' řekl

Číst článek

Bangovi obžalovaný vyhrožoval smrtí, „plynovou sprchou“ či uranovými doly. Muž podle žalobce umístil na síti také nenávistné příspěvky v diskusích týkajících se rehabilitace židovského hřbitova.

Rozsívala soud potrestal podmíněným trestem 18 měsíců se zkušební dobou 30 měsíců. Odsoudil ho za čtyři trestné činy - za hanobení národa, rasy, etnické či jiné skupiny osob, násilí proti skupině obyvatel či jednotlivci, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

Soudkyně mu uložila také dohled probačního úředníka, zpěvákovi i jeho bratru musí navíc zaplatit náhradu škody. Muži původně hrozily taktéž až tři roky vězení.

Příspěvek Radka Bangy na facebooku z roku 2016:

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme