Reakce zahraničních médií na Ondráčka: policista z komunistické éry i manévrování nového premiéra

Toho, že je Česko bez předsedy pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů, si všímá také agentura Reuters. Ta píše o neplatnosti zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka, jeho minulosti i obavách z manipulace hlasování.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Ondráček ve sněmovně a titulky zahraničních médií. | Foto: koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: ČTK

Mimo to, že korespondent agentury Reuters Robert Mueller píše ve svém článku o tom, jak k celé situaci došlo, věnuje se také Ondráčkově minulosti.

„Bývalý člen zvláštní jednotky za komunistické éry, která se snažila potlačit mírumilovné povstání v roce 1989, které pomohlo svrhnout komunistickou vládu,“ stojí v textu.

Šídlo k Ondráčkovi: takových hlasování mnoho nepamatuji, při lednové volbě si budeme připomínat Palachův týden

Číst článek

„Bezprecedentní“ jmenování Ondráčka na post předsedy GIBS je podle autora textu součástí komplexního manévrování nového premiéra Andreje Babiše a ANO k získání podpory pro menšinovou vládu. Upozorňuje také na to, že podobný post komunisté nezískali od roku 1989.

„V roce 1989 jeho jednotka použila vodní děla, hole a psy, aby rozehnala protirežimní protesty. Demonstrace nakonec vedly k pokojnému svržení komunistické diktatury, které později začalo být známé jako sametová revoluce,“ pokračuje text.

V článku se také objevuje zmínka o videu na YouTube, na kterém Ondráček obhajuje postup policie v rozhovoru, a citace místopředsedy hnutí STAN Víta Rakušana: „Je smutné, že se to stalo jen jeden poté, co jsme si připomínali úmrtí Václava Havla. Časy se změnily.“

Na druhé straně stojí názor místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše, které reportérům řekl, že by „policejní práci měli zkoumat ti, kdo jí rozumí“.

Zmatečná volba Ondráčka

Poslanci v úterý po vleklých sporech zvolili komunistu Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS. V tajné volbě získal 95 ze 179 hlasů, ke zvolení mu jich stačila nadpoloviční většina, tedy 90. Část poslanců ale následně volbu kvůli nejasnosti s hlasovacími lístky zpochybnila.

Vydaných lístků totiž mělo být 191, Ondráček by tak ke zvolení potřeboval 96 hlasů, které nezískal. Sněmovna bude znovu hlasovat 16. ledna, kdy si Česko bude připomínat výročí Palachova týdne, protestů proti komunistickému režimu.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme