Tuny ryb v Bečvě zabily kyanidy, oznámili inspektoři. Hledají viníka havárie

Několik desítek tun ryb uhynulých v řece Bečvě otrávily kyanidy. Potvrdily to výsledky rozborů vzorků vody, řekla ve čtvrtek mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová. Podle odborníků zůstala řeka po kontaminaci mrtvá.

Aktualizujeme Přerov (Aktualizováno: 15:39 24. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uhynulé ryby z Bečvy

Uhynulé ryby z Bečvy | Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Výsledky podle Nastoupilové potvrdily původní domněnku inspektorů. Množství kyanidů, vysoce toxické látky, která otrávila život v řece v délce desítek kilometrů, zatím odborníci nedokážou určit. „To v tuto chvíli zatím vůbec netušíme,“ uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí.

‚Po kontaminaci zůstala mrtvá.‘ Rybáři odvezli z řeky Bečvy do kafilérie už 20 tun otrávených ryb

Číst článek

Na základě odebraných vzorků se bude nyní hledat původce havárie. Případem se zabývají kriminalisté ze Zlínského kraje, padlo i několik trestních oznámení.

Šetří to vsetínští kriminalisté v současné době jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Může se to ohledně té nedbalosti změnit podle toho, zda šlo o úmyslný trestný čin, či nikoliv, řekl ve čtvrtek mluvčí krajské policie Petr Jaroš.

Prudké jedy

Rozpustné kyanidy popsala Nastoupilová jako prudké jedy, které na vzduchu vlivem vlhkosti a oxidu uhličitého a také v kyselém prostředí uvolňují rovněž prudce jedovatý kyanovodík.

„Jejich jedovatost spočívá v zablokování buněčného dýchání. Nejnebezpečnější sloučeninou je kyanovodík. Smrtelná dávka kyanidu je 200 miligramů v pevném skupenství či jako roztok, smrt přichází během několika minut,“ uvedla mluvčí. Inspekce nechce k rozborům nic bližšího komentovat s tím, že by to mohlo zmařit vyšetřování.

Uhynulé ryby z Bečvy | Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Jediným účinným opatřením, jak koncentraci kyanidu snížit, je podle Povodí Moravy zvýšit průtoky v tocích upouštěním z vodních nádrží. Kyanidy totiž nelze podle něj z povrchových vod odstranit, ani se nedá jejich koncentrace snížit oxidací chlorem, ozónem či jinou látkou. Z vodní nádrže Bystřička vodohospodáři okamžitě zvýšili odtok až na patnáctinásobek. Odtok byl zvyšován i v dalších dnech.

„Odběry v místech níže po toku dokazují, že koncentraci kyanidu se nám podařilo takto snížit,“ sdělil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Kontaminační mrak začal ničit život v řece v neděli. Postupoval od Choryně na Vsetínsku až do Přerova, kde se zastavil díky velké kapacitě vodní nádrže v nadjezí. „V nadjezí v Přerově se kontaminační mrak zastavil. Něco málo rozředěného vteklo do Moravy, ale není to již nijak rizikové,“ doplnila ve čtvrtek mluvčí inspekce.

Kontaminace v Bečvě se dostala až do Přerova. Uhynuly tuny ryb, zdroj je zatím neznámý

Číst článek

Jde o úsek v délce 38 kilometrů, rybáři do kafilérie dosud odvezli 20 tun otrávených ryb. S odklízením pokračují. V tento okamžik jsme odvezli do kafilérií 32 tun otrávených ryb a pokračuje se dál. „Nejvíce to chytlo místo mezi Lhotkou a Choryní a poté Hustopeče, Hranice a dál," řekl ve čtvrtek předseda Územního svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián. „V této oblasti byly ve středu odebrány vzorky vody a hodnoty koncentrace této látky byly podle rozborů překročeny asi dvacetinásobně, v Přerově jde o čtyřnásobek,“ doplnil.

Ekologické následky

Výskyt kyanidů v Bečvě, který znamená jednu z největších ekologických havárií posledních let na Moravě, podle odborníků patrně na blízký Hranický kras s nejhlubší zatopenou propastí na světě nezasáhne. 

„Zdejší minerální voda, místně nazývaná kyselka, je specifický druh podzemní vody. Podstatné je, že její hladina se nachází o 60 až 100 centimetrů výše, než je hladina v řece Bečvě. Přímé nebezpečí tedy zdejším kyselkám nehrozí. Výše se nachází nejen hladina kyselek ve vrtech, které lázně využívají pro léčebné účely, ale i v Hranické propasti a okolních jeskyních,“ uvedl Milan Geršl z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují pouze ojediněle, podle evidence České inspekce životního prostředí zhruba jednou za deset let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme