Ruslan přivezl poslední vrtulníky pro českou armádu

Armáda dostala poslední tři vrtulníky, kterými Rusko splácí svůj dluh vůči Česku. Na pardubickém letišti s nimi přistál obří transportní letoun Ruslan. Po složitých jednáních, která probíhala mezi ministerstvem obrany a Moskvou od roku 2003, zahájil ruský výrobce první dodávky loni na jaře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přistávání vrtulníku Mi-17 | Foto: Silvie Mikulcová

Vojáci požadovali celkem šestadvacet vrtulníků, z toho 16 dopravních s typovým označením MI-17 a deset bojových MI-35. Celkem tak Rusko splatilo ze svého dluhu 184 milionů dolarů, což je v přepočtu asi čtyři miliardy a 200 milionů korun.

Podle Hany Pustelníkové ze státního podniku LOM Malešice skončily dodávky o deset měsíců dříve. A co to přinese armádě? "První pozitivum bude, že vrtulníky má s určitým předstihem a může je využít pro svůj provoz. Pro nás to znamená, že jsme zvládli velmi významnou zahraniční zakázku včas a ve velmi dobré kvalitě," upřesnila.

Do dopravního letadla Ruslan se vrtulníky vejdou pouze rozebrané. Ruští technici je musí na pardubickém letišti nejprve sestavit a pak s nimi přeletí do pražských Kbel, kde je převezmou kontroloři české armády. Pokud stroje vyhoví požadavkům na jakost, piloti s nimi odletí na základnu v Přerově.

Vrtulníky jsou modernější verzí podobných typů, které má už armáda ve výzbroji. Přesto je potřeba vybavit je některými přístroji, aby odpovídaly požadavkům NATO. Malešický opravárenský podnik vypsal na modernizaci vrtulníků soutěž, kterou napadli někteří neúspěšní uchazeči. Tendr nyní prověřuje antimonopolní úřad.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme