Šéf armádní tajné služby Krejčík odejde, nemá důvěru ministryně
Šéf armádní tajné služby Miroslav Krejčík nedobrovolně skončí ve funkci ještě před vypršením svého mandátu. Ministryně obrany Vlasta Parkanová opakovaně naznačila, že nemá její důvěru. Na odchodu Krejčíka se nakonec dohodla s premiérem Mirkem Topolánkem.
Podle vlády souvisí tato významná personální změna s chystanou reformou všech tří českých tajných služeb. Kromě generála Krejčíka musel už na loni podzim opustit čelo civilní rozvědky Karel Randák, což ostře kritizovala opoziční ČSSD.
Ministryně Parkanová odmítla své rozhodnutí komentovat. O jejím jednání s Topolánkem informoval místopředseda vlády Alexandr Vondra. "Do konce března bude připraven celkový návrh koncepce zpravodajského systému a z něho vyplynou další personální a organizační změny," uved Vondra.
Krejčík nedávno naznačil, že za jeho odchodem může být spiknutí bývalých důstojníků komunistické Státní bezpečnosti. Řadu z nich totiž po svém nástupu do čela Vojenského zpravodajství propustil a prý mají dodnes velký vliv.
Parkanová kritizovala Krejčíka právě za to, že Krejčík vyzdvihuje svoje zásluhy před novináři a navíc podle ní oslabil a znevěrohodnil Vojenské zpravodajství. Podobný názor má i bývalý šéf armádní rozvědky Andor Šándor. "Pan ředitel Krejčík si za to může sám, podle mě nepochopitelným způsobem začal v médiích oslabovat svojí pozici tím, že veřejnost mátl povídačkami o estébácích," řekl Šándor.
S odchodem Krejčíka bude muset ještě souhlasit nejen vláda jako celek, ale také sněmovní výbor pro bezpečnost. Radiožurnálu to potvrdil jeho předseda za ODS Jan Vidím. "Já ho (Krejčíka) znám poměrně dlouhou dobu a moc nerozumím některým výtkám paní ministryně, ale ona určitě přijde před výbor pro obranu a vysvětlí svůj postoj," dodal Vidím.