Skleněné ozdoby od nevidomých jsou v prodeji, výtěžek pomůže Světlušce

Pokud se chystáte na adventní trhy, můžete shánění vánočních dárků spojit s dobrým skutkem. Stačí si koupit křišťálovou ozdobu, ode dneška se prodávají na pražském Václavském náměstí. Podpoříte tím sbírku Světluška, která dlouhodobě pomáhá lidem se zrakovým postižením. Jedna ozdoba se pověsí na speciální konstrukci, která připomíná vánoční strom, druhou dostanete zdarma domů. Křehké skleněné dekorace vyráběli nevidomí z rehabilitačního a rekvalifikačního střediska Dědina v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční křišťály pro Světlušku vyrábí nevidomí | Foto: Igor Zacharov

Ozdoby pro Nadační fond Českého rozhlasu se vyrábějí ve středisku na Dědině pod vedením lektorky Dany Drnovcové. Práce se sklem prý byla pro tamní klienty – jak nevidomé, tak ty se zbytky zraku – příjemná.

„V září, říjnu, když bylo ještě hezké počasí a svítilo oknem sluníčko na stůl, kde byla spousta skleněných součástí a korálků, to dělalo na stropě nádherná prasátka. Je to hezká práce i pro ‚zbytkaře‘,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vánočních skleněných ozdobách, které vyrábějí nevidomí, natáčela ve středisku na Dědině Eva Rajlichová

Podlouhlé závěsy, které připomínají elegantní dámské náušnice, vyráběla nevidomá Jana Zahrádková.

„Znám sklo, dovedu si představit, že je to průhledné, že to hází světýlka, že to musí vypadat moc hezky. Ale o barvách vůbec nemám představu. Já jsem nevidomá od narození, v inkubátoru mi spálili sítnici,“ vysvětluje.

I ji práce těšila. „Hlavně, že je to k něčemu. Je to práce, kterou nepopletu. Nejsem zrovna moc zručná, ale tohle se nedá zkazit. A jsem ráda, že to pro něco bude – že z toho bude mít středisko reklamu a Světluška na tom něco vydělá,“ říká Jana Zahrádková.

Ředitelka střediska Dědina Naděžda Modráčková dodává, že se na netradiční vánoční strom na Václavské náměstí dorazí i s klienty podívat.

„Jsme zvědaví na strom, jak bude vypadat. Na ten si budou moct klienti i sáhnout. A zbytkaři zraku – tím, že to snad bude podsvícené LEDkou – z toho snad něco ukoukají. My jsme na to připravení a natěšení,“ svěřuje se.

Na myšlenku nabízet v rámci pomoci nevidomým právě speciální vánoční ozdoby přivedli Nadační fond Českého rozhlasu lidé z Preciosy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projekt Křišťál pro Světlušku přiblížila Linda Vaňková, vedoucí sbírky Světluška, která pomáhá nevidomým lidem

„Přišli za námi do Světlušky s tím, že mají křišťálové komponenty, které by nám rádi nabídli na charitu, aby pomáhaly," vysvětluje vedoucí sbírky Světluška Linda Vaňková.

"A protože se blížil vánoční čas, tak jsme oslovili středisko pro nevidomé Dědina, kde jsou chráněné dílny, a společně tak vznikl projekt Křišťál pro Světlušku.“

Koupit si ozdobu a pořídit si tak nejen originální vánoční dárek pro známé, ale zároveň přispět na sbírku Světluška, je možné na Václavském náměstí od soboty 29. listopadu.

Vánoční křišťály pro Světlušku vyrábí nevidomí | Foto: Igor Zacharov

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme