Sněhová kalamita odřízla Bruntálsko od elektřiny

Bouřlivé zimní počasí na některých místech republiky pokračuje a ztěžuje život lidem i motoristům. Silný vítr ve středních a vyšších polohách dnes ráno a dopoledne vytvářel závěje, a silnice proto někde zůstávají uzavřené. Kalamitní stav trvá na Olomoucku a Bruntálsku. Energetici na severní Moravě bojují s poruchami přívodu elektřiny, bez proudu zůstaly přes noc desítky lidí. Policisté také řešili zvýšený počet dopravních nehod. Havárie vážně zkomplikovala situaci například na teplické dálnici D8 ve směru na Prahu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

závěje | Foto: Alexandra Mlejnková

Desítky lidí na severu Moravy stále nemají kvůli sněhové kalamitě elektrický proud. V noci se sice technici vydali na pomoc nejvíce postiženým místům, v práci jim ale často bránily vítr a sněhové závěje. Nejhorší situace panuje v některých oblastech Bruntálska. Jak potvrdil mluvčí Severomoravské energetiky Pavel Nováček, od časných ranních hodin vyrazila do terénu většina z padesáti osádek poruchové služby. Přes noc v nepřístupných lokalitách vůbec nemohli pracovat. Lidé z obcí Arnoltice, Jiříkov, Břidličná, Pechanov a Křivín jsou tak stále odříznuti od elektřiny. Energetikům dělá největší potíže se k poškozenému vedení vůbec dostat. Ve špatně dostupném horském terénu selhaly dokonce i sněžné skútry. Ve vysokém sněhu zapadly do závějí. Energetici předpokládají, že všechny dodávky elektřiny budou obnoveny během dneška.

Na 12 úsecích silnic Olomoucka stále je kalamitní stav. Na Bruntálsku je uzavřeno 11 komunikací. Na Jesenicku i Šumpersku vyhlásili silničáři kvůli přívalům sněhu kalamitní stav. Hlavní spojnici přes Červenohorské sedlo museli uzavřít pro nákladní dopravu. Pod kopcem z obou stran provoz monitoruje policie a kamiony posílá pryč. Silničáři řidičům upřímně radí, aby cesty do Jeseníků co nejvíce omezili. Na Jesenicku i Šumpersku platí až do odvolání kalamitní stav 2. stupně. Motoristé musejí počítat i dnes se sněhovými jazyky a závějemi, zejména v horských oblastech. Tam stále fouká silný nárazový vítr. Už včera popadalo následkem něho na vozovky několik stromů. Silničáři jsou neustále v terénu, snaží se rozšiřovat komunikace. Velké bariéry sněhu se objevují hlavně na Červenohorském sedlu a na Vidlích.

Místy až čtyřmetrové závěje leží na hřebenech Beskyd a Javorníků. Tamní horští záchranáři proto nedoporučují turistům, aby se vydávali na hřebenové túry. Stopy jsou zaváté a osamocený člověk, který do tak hluboké závěje zapadne, se z ní dostane jen s velkým úsilím. Navíc fouká silný nárazový vítr a teploty se pohybují okolo minus 13 stupňů Celsia. I přes poryvy větru jsou v provozu všechny vleky. Beskydské sjezdovky jsou naštěstí ukryté v lesích, takže je vítr neohrožuje.

Zvýšenou opatrnost doporučují silničáři motoristům, kteří vyrazí do horských úseků Náchodska, Rychnovska a Trutnovska, kde kvůli silnému větru vznikají na otevřených úsecích sněhové jazyky a závěje. Některé úseky silnic na Trutnovsku zůstávají stále uzavřeny, říká Petr Zima ze Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje. "V současné době v Orlických horách již není uzavřen žádný úsek. Zhruba v 8 hodin byl otevřen úsek silnice II/310 Sedloňov-Plasnice. Zůstávají nadále uzavřeny čtyři úseky silnic v Krkonoších: Žacléř - Královec, potom Maršov, Čistá, dále Bohuslavice Velké Svatoňovice a z Temného Dolu na Pomezní boudy."

V Libereckém kraji je stále neprůjezdná silnice z Příchovic na Jablonecku do Sklenařic. Přes noc nebylo možné vozovku uklidit. Teprve po rozednění, kdy se vítr utišil, mohli cestáři nasadit odklízecí techniku.

Na jihu Čech stále sněží, silnice jsou průjezdné. Ale v některých úsecích mohou mít problémy kamiony. Kamiony by se měly vyhnout na Českokrumlovsku především úseku Pernek, Dolní Dvoříště a oblasti Lipenska. Na Prachaticku jsou největší problémy v úseku Vimperk Strážný. Stále špatně průzjezdný je úsek silnice II/45 Těšovice - Běleč, kde stojí v zatáčce nepojízdný kamión. Na většině území stále sněží a místy se tvoří sněhové jazyky. Přesto, že silničáři silnice neustále upravují, může na komunikacích ošetřených inertním posypem ležet až 15centimetrová vrstva ujetého sněhu. Maximální opatrnost je na místě.

Vědunka Lunardi, Markéta Kaclová, Andrea Čánová, Pavlína Fendeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme