Sněmovna o utajovaných skutečnostech

Jeden z nejsledovanějších bodů má dnes na programu sněmovna. Rozhodovat bude o utajovaných skutečnostech. Pokud dají poslanci zákonu zelenou, bude se moci člověk, který nedostane od Národního bezpečnostního úřadu povolení pracovat s tajnými informacemi odvolat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud | Foto: Nejvyšší soud

Proč má mít člověk, kterého NBÚ neprověří, právo na odvolání - na to Radiožurnálu odpověděl Petr Koháček z bezpečnostního výboru. "Jednak proto, že jde svým způsobem o možnost či nemožnost pracovat v oboru, který pracuje s utajenými skutečnosti, a jednak proto, že tak rozhodl Ústavní soud. Takže poslanci stáli před ukolem tuto záležitost v každém případě vyřešit."

Ke komu se bude třeba odvolat: "K nově vytvořenému kolegiu složenému s pěti státních zástupců, kteří budou muset být prověřeni na stupeň přísně tajné sami, a toto jednání nebude probíhat veřejně s tím, že budou-li předmětem jednání nebo předmětem nevydání osvědčení důvody, které mají utajovaný charakter, tak kolegium tyto důvody nebude ani projednávat s dotyčnou osobou, ale seznámí se s nimi na základě podkladů, které jí národní bezpečnostní úřad předá."

Schvalovat by měli například novelu zákona o odpadech, kterou navrhlo pražské zastupitelstvo. Předloha počítá s tím, že by si města sama rozhodla, jestli se chtějí vrátit k systému, kdy se platí za objenané popelnice. Podle nového zákona o odpadech se platí tzv. za hlavu, kdy každý člověk uhradí paušální částku v místě svého trvalého bydliště.

Na programu sněmovny je dále série zákonů, které souvisejí s druhou etapou reformy veřejné správy. Ministr vnitra Stanislav Gross považuje za důležitý pro občany také ten, který se týká převodu majetku okresních úřadů včetně příspěvkových a organizačních složek státu. "To jsou nemocnice, záchrannná služba, knihovny, divadla a to všechno, co dnes okresní úřady zřizují."

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme