Sněmovna opět požádala vládu o vyplacení klientů záložen

Poslanecká sněmovna dnes na návrh poslanců ODS opakovaně požádala vládu, aby do konce letošního roku vyplatila klienty zkrachovalých družstevních záložen. Finance by podle usnesení sněmovny měla vláda získat z finanční skupiny Konsolidační banky. K poskytnutí garance, ovšem pouze do výše tří miliard korun, by měla vláda podle sněmovny využít privatizačního účtu. Ministr financí Pavel Mertlík však nevidí jinou možnost získání financí, než emisi dluhopisů za šest miliard korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Téměř totožným usnesením doporučila sněmovna vládě řešit problematiku výplat vkladů střadatelů už 20. září. Ministr Mertlík však dnes sněmovnu informoval, že jedinou schůdnou cestu je vydání dluhopisů. Podotkl, že příslušný návrh zákona vláda plénu předloží do konce listopadu. Sněmovna však již 13. července a následně pak i 19. září totožný návrh dluhopisového zákona zamítla. Mertlík si tak vysloužil kritiku lidoveckého poslance Miroslava Kalouska, které upozornil, že vláda na usnesení sněmovny nereaguje. Sněmovna dnes přitom jen těsným poměrem hlasů nepřijala usnesení, podle kterého poslanci s politováním vnímají neochotu vlády respektovat návrh způsobu řešení, přičemž projev vlády a ministra financí považují za projev neúcty a pohrdání vůlí sněmovny.

Poslanci dále vládě doporučili, aby vzniklou finanční ztrátu mezi očekávanou pomocí Zajišťovacímu fondu družstevních záložen a výnosy z konkursu a vyrovnání současného majetku záložen kryla z výnosů prodeje telekomunikačních licencí.

Celková dlužná částka ve fondu činí 8,8 miliardy Kč. Zhruba dvě miliardy korun by přitom střadatelé mohli získat přibližně do dvou let, a to formou výtěžku z konkursu a vyrovnání. V současné době je ve fondu přibližně 20 miliónů korun.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme