Sněmovna rozhodne o zavedení standardů ve zdravotnictví

Zrušení poplatku za položku na receptu i dražší pobyt v nemocnici. To a řadu dalších změn přináší novela o veřejném zdravotním pojištění, o které by dnes měli rozhodnout poslanci. Opozice předlohu zásadně odmítá, vadí jí, že legalizuje možnost připlatit si za nadstardní zdravotní péči. Pokud norma projde parlamentem, chce ji ČSSD napadnout právě kvůli tomuto paragrafu u Ústavního soudu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Tomáš Adamec

Opozici vadí i zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun a řada dalších chystaných změn, které mají odstartovat první část zdravotní reformy. Potvrdila to i komunistická poslankyně Soňa Marková:

„Výhrad je mnohem více. Novela zákona se potýká s mnohými věcmi včetně toho, že se dávají větší pravomoci zdravotním pojišťovnám, že jsou tam problematické otázky kolem lékové politiky, a tak dále.“

Přehrát

00:00 / 00:00

David Rath o protiústavnosti zákona.mp3

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění legalizuje možnost připlatit si za takzvaný nadstandard, tedy například na lepší materiál nebo metodu.

S tvrzením opozice, že jde o medicínu pro chudé a bohaté, nesouhlasí zdravotní expert Věcí veřejných poslanec Jiří Štětina:

„Není možné dělat reformu zdravotnictví bez výraznějších změn. Standard je věc medicínská, na ten má nárok každý. Odmítám, že toto zdravotnictví je pro bohaté a pro chudé.“

Opozice nemá ve sněmovně na zamítnutí novely dost hlasů. Spoléhá se proto na oranžový Senát. I jeho veto ale koalice nakonec přehlasuje.

Rath: poplatky jsou také protiústavní, a přesto prošly

Podle poslance ČSSD a stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha tak nezbývá než čekat na příští volby. I když se jeho strana chystá kvůli zavedení standardů podat stížnost k ústavnímu soudu, na to, že zákon zruší, se ale podle Ratha spolehnout nedá:

„I když jsme přesvědčeni, že je to v rozporu s ústavou, tak dopředu nikdy nevíme. V případě poplatků jsme také byli přesvědčeni, že je to protiústavní, ale ústavní soud dospěl k opačnému závěru. Dopředu nelze předjímat, i když si myslíme, že je to opět protiústavní zákon.“

Podle poslance ODS Borise Šťastného je ale zavedení standardů naopak pozitivní změnou:

Přehrát

00:00 / 00:00

Leoš Heger ke zdravotnickým opatřením.mp3

„Tento návrh bude obrovským krokem kupředu v tom, že pacienti dostanou šanci legálně si připlácet za ekonomicky náročnější péči, k čemuž už dnes načerno dochází. Sníží to korupci ve zdravotnictví, zprůhlední to systém, přinese to další možnost otevření trhu pro další komerční připojištění.“

Podle ministra zdravotnictví za TOP 09 Leoše Hegera by to časem mohlo být ještě víc:

„Nejvíce se změny dotknou dodavatelé léků, kteří jsou nespokojeni, že se budou zpřísňovat výběrová řízení. Zásah čeká i pojišťovenský systém. Povede k výraznějšímu přerozdělení prostředků, které jsou na pojišťovnách.“

Novela o veřejném zdravotním pojištění především legalizuje možnost připlatit si za nadstandard ve zdravotní péči. Nově se také podle ní bude platit za pobyt v nemocnici 100 korun. Upravuje také lékovou politiku, umožní slučování zdravotních pojišťoven a vrací do systému třetinu peněz, které mají pojišťovny na účtech. Všechna tato opatření by měla příští rok do zdravotnictví přinést dvě a půl miliardy korun.

Milada Richterová, Věra Pfeifferová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme