Hnutí SPD si zvolilo staronové vedení. Okamura je dál šéfem, Roznera v předsednictvu střídá Vích

Na sobotní konferenci si hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD) zvolilo staronové vedení. Předsednictví v hnutí si obhájil Tomio Okamura, místopředsedou zůstává dál Radim Fiala.

Praha (Aktualizováno: 18:00 14. 7. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura na tiskové konferenci po celostátní konferenci hnutí.

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura na tiskové konferenci po celostátní konferenci hnutí. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Z pětičlenného předsednictva po sobotní konferenci odejde řadový člen Miloslav Rozner. Členství v nejužším vedení hnutí poslanec neobhajoval, protože se hodlá plně věnovat vedení jihočeské organizace hnutí. Roznera nahradí Radovan Vích. Okamura novinářům řekl, že s prací dosavadního předsednictva je spokojen.

„Hovořili jsme také o přípravě na evropské volby, které budou příští rok v květnu. Jsou to zcela klíčové volby, protože je potřeba, aby naše vlastenecká frakce evropských parlamentních stran [...] obsadila co nejvíce míst v Evropském parlamentu, abychom mohli Evropskou unii reformovat na ,Unii evropských národů‘ bez diktátu Bruselu...“ řekl novinářům Okamura.

Vedle odcházejícího Roznera byli dosud řadovými členy vedení poslanci Radek Rozvoral a Jaroslav Holík. Funkci místopředsedy obhájil šéf poslaneckého klubu hnutí Radim Fiala.

Konferenci v Kongresovém centru na pražské Pankráci zahájil Fiala slovy o úspěšné cestě hnutí do Poslanecké sněmovny a přivítáním Okamury, pod jehož vedením podle Fialy hnutí „veslovalo vstříc politickým úspěchům“.

Prezident letos pošle na konferenci SPD místo sebe vzkaz přes video. ‚Je to dostačující,‘ zní z Hradu

Číst článek

Po rozpadu Okamurova předchozího politického subjektu Úsvit získala SPD ve sněmovně v loňských podzimních volbách 22 mandátů a Okamura se stal místopředsedou dolní komory.

Podle Okamury se zatím nepřihlásil do odpolední volby žádný vyzyvatel dosavadních lídrů. Může se tak stát ale přímo na plénu konference.

Jednání se účastní vedle zahraničních hostů spřízněných nacionalistických stran 151 delegátů (pozváno bylo 162 delegátů – pozn. red.), za každý kraj jich vyslaly krajské konference deset a zbytek bude tvořit 22 poslanců hnutí. SPD na jednání pozvala prezidenta Miloše Zemana, kterého podpořila v lednové volbě hlavy státu.

Prezident zaslal delegátům pouze videozdravici. V ní delegátům poradil, aby volili ty, kteří už za sebou mají nějaký úspěch. Prezident taky prohlásil, že delegáti budou rozhodovat o kandidátech, kteří rozhodnou nejen o úspěších hnutí SPD, ale i celé České republiky.

SPD a Evropská unie

„Nejsme národ a země, která by si zasloužila zmizet a splynout v beztvaré Evropě,“ uvedl Okamura před delegáty konference. Migraci označil za plán EU na likvidaci národních států. Zdůraznil úsilí SPD na zavedení obecného referenda či boj proti šíření islámu. „Náš cíl je jiný, chceme aby v této zemi vládlo deset milionů občanů bez Bruselu a Berlína. Vláda zkouší převzít naše teze v migrační krizi, bude to marné,“ uvedl.

Menšinový kabinet hnutí ANO Andreje Babiše a ČSSD podléhá diktátu Bruselu a Berlína, v diskusi o migrační krizi nakonec kapituluje, uvedl Tomio Okamura. Babiš podle něj postupuje jako obchodník.

Evropskou unii Okamura označil za šílený projekt neomarxismu, který je třeba odmítnout. Ve zhruba půlhodinovém projevu také uvedl, že v Česku hrozí nebezpečí totalitarismu a elitářského fašismu, a to prostřednictvím neziskových organizací podporovaných ze zahraničí.

Jako Karel Čapek?

Německý soud vyměřil neonacistce Zschäpeové doživotí, s komplici zavraždila deset lidí

Číst článek

Okamura v projevu zdůraznil, že hnutí získává členy, oproti loňskému podzimu, kdy hovořil o 11 členů členů, nyní podle něj uskupení čítá 13 tisíc lidí. Členové hnutí přitom musí čelit osočování, uvedl.

„Každý, kdo projeví názor, je vystaven lžím, urážkám a skutečné nenávisti,“ řekl. Když SPD upozorňuje na nebezpečí islamizace, je kritizováno stejně jako spisovatel Karel Čapek, když ve 30. letech upozorňoval na nebezpečí fašismu, prohlásil Okamura.

Delegáti se budou během odpoledne věnovat také přípravě na podzimní obecní a senátní volby. Do obecních zastupitelstev totiž staví SPD kandidátky poprvé. Podle Okamury chce kandidovat za SPD zhruba 9000 členů a podporovatelů.

V senátních volbách bude hnutí vlastní kandidáty stavět ve všech 27 obvodech. Celou sestavu hnutí představí po skončení lhůty pro podávání kandidátek 31. července.

SPD si volí nové vedení. | Foto: Václav Štefan | Zdroj: Český rozhlas

Jednání konference je přístupné jen akreditovaným novinářům, a to pouze při zahajovacích projevech. Během volby a diskuse, ve které jsou podle programu jednání tři bloky včetně „zhodnocení mimořádně úspěšné politické práce hnutí od vzniku v roce 2015", organizátoři jednání uzavřou.

efa, hnn, kso, rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme