Srdce, duše, láska, svět – nejfrekventovanější slova v klasické české poezii

Ode dneška je na internetu k dispozici téměř úplná databáze české poezie 19. a počátku 20. století. Pod názvem Korpus českého verše ji zájemci o poezii najdou na adrese versologie.cz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Básník Petr Bezruč

Básník Petr Bezruč | Foto: autor neznámý 2, Rozpravy Aventina

Dospělý člověk má v aktivní slovní zásobě tři až deset tisíc slov. Korpus českého verše, který zahrnuje 1689 básnických sbírek, obsahuje skoro 190 tisíc záznamů: od nejfrekventovanější spojky "a" po vzácná a zvukomalebná slova jako "rudotmavý", "pambelíček", "truchlozvěsti" nebo "lidomorka".

V naší aplikaci můžete prozkoumat, jaká byla nejoblíbenější slova klasiků české poezie. Čím je slovo větší, tím je jeho výskyt v díle vybraného básníka či básnířky častější. Pomocí tlačítek vpravo dole můžete výběr omezit jen na některé slovní druhy. Víte například, jaká byla nejoblíbenější citoslovce Boženy Němcové? "Kuku" a "ach". Řeč je ovšem jen o její básnické tvorbě.

Zdroj: Frekvenční slovníky české poezie

Marcel Šulek, Petr Kočí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme