Poničilo Stebno u Kryr také tornádo? Odborníci to ověří speciálním radarem

Zda poničilo obec Stebno u Kryr na Lounsku tornádo, nebo extrémně silná bouře, budou zjišťovat odborníci ještě v sobotu za pomoci speciálního radaru. Na místě už podle meteorologa Radka Tomšů z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) šetření ukončili. Na místě po bouři zasahovala stovka hasičů. Ve Stebně žije zhruba 120 obyvatel, nikdo nebyl zraněn.

Stebno (Lounsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Stebna u Kryr u Podbořan v lounském okrese sčítají škody po bouři

Obyvatelé Stebna u Kryr u Podbořan v lounském okrese sčítají škody po bouři | Foto: Libor Zavoral | Zdroj: ČTK

„Včera (v pátek) večer se podařilo získat fotografii, autor je sice poněkud tajemný, ale i dle svědectví to na tornádo vypadá,“ uvedl Tomšů. „Ještě budeme provádět šetření na Dopplerově radaru. V místě už jsme vyšetřili, co se dalo.“

Obec Stebno spadá pod město Kryry. Několik domů je bez střech, spadly stodoly, poničené jsou automobily. „Předběžná škoda je 80 až 100 milionů korun,“ řekl v pátek starosta Kryr Miroslav Brda. „Z jedné z nejkrásnějších vesnic na Podbořansku vznikla spoušť.

Tornádo poničilo také obec Stebno u Kryr na severu Čech. Škody jsou v řádech desítek milionů korun

Číst článek

Na místě zůstávají hasiči, pomáhají s odstraňováním následků neštěstí. „Je jich tu asi 50, pořád se uklízí,“ uvedl starosta. Na následky ničivé bouře se v sobotu podle něj přijede podívat také premiér Andrej Babiš (ANO). Po neděli dorazí dendrolog, který podle starosty označí poškozené stromy určené k pokácení.

Voda z polí natekla do zahrad i v okolních obcích, nejvážnější situace je ale právě ve Stebně. Kryry nabídly obyvatelům náhradní ubytování. Nikdo této možnosti podle starosty nevyužil.

Zda se budou moct lidé, jejichž obydlí zasáhla bouře nejvíce, vrátit domů, starosta neví. Podle něj byl v pátek v obci statik, posudky musí sepsat. Město nechalo do obce přivézt i základní potraviny, do večera by energetici mohli obnovit dodávky elektřiny.

Mikroregion Podbořansko vyhlásí sbírku na podporu zasažených obcí, finanční pomoc přislíbil také Ústecký kraj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme