Portrét Ludmily Evy Františky, rozené Hýzrlové z Chodů ve svatebních šatech s diamantovými ozdobami můžete v chodbě Lorety stále vidět. Diamanty z monstrance měly nejprve omračovat na šatech nevěsty.
Festival připravil pro veřejnost Barokní noc na 24. a 25. července. „Po oba dny bude program stejný. Vystoupení i formy občerstvení a celá dramaturgie bude identická,“ uvedla.
Památkově chráněný dům čp. 51 pod vinohradem v Kuksu (Comoedien-Haus) zůstává i po rekonstrukci divadlem. Nově se ale také stal Galerií loutek Jiřího Nachlingera s expozicí „Braunova socha loutkou“.
Středeční Deník N se věnuje problému segregace lidí se zdravotním postižením. Podle ombudsmanky Anny Šabatové stále existují ústavy, kde jsou postiženým upírána základní práva.
Ve Střílkách u Kroměříže se na svůj barokní hřbitov z první poloviny 18. století snaží přilákat i turisty. Svým vzhledem totiž nemá v Česku obdobu a výjimečný je i na evropské poměry.
Festival Teatrum Kuks si dává za cíl přitáhnout do Kuksu živé barokní umění. V tomto roce se uskuteční již po sedmnácté a představí se na něm umělci z nejrůznějších oblastí.
Levákům se v minulosti připisovala řada zlých věcí, včetně údajného spojení s ďáblem. Podle současných odborníků je příčinou levorukosti pravděpodobně určitá forma organizace mozku.
Zcela výjimečně se pro veřejnost otevřel zámek ve Stvolínkách na Českolipsku, který je kvůli dlouhodobé rekonstrukci přístupný jen zřídka. Obec se rozhodla zájemce seznámit nejen s jeho historií, ale také s tím, jak stavba dopadla kvůli zásahům v době normalizace.
Když se před 292 lety proměnil Jelení příkop pod Pražským hradem v obrovské divadelní jeviště a připravovala se korunovační opera s názvem Costanza e Fortezza, tedy o stálosti a síle, chtěl u toho být kde kdo. Uvádějí to alespoň členové souboru Musica Florea, kteří se rozhodli barokní dílo uvést znovu. Stane se tak ve Světcích u Tachova.
V Plzeňském kraji dnes začíná největší festival barokní kultury v České republice Devět týdnů baroka. Nabídne špičkové hudební produkce, koncerty v kostelech nebo oživené prohlídky v barokních zámcích a klášterech.
Český Krumlov rozezní barokní hudba v podání domácích i zahraničních interpretů. Dnes totiž začíná už sedmý ročník Festivalu barokních umění. Na něj se každoročně sjíždějí posluchači z celé České republiky i ze zahraničí.
Areál kostela v Brenné na Českolipsku je v žalostném stavu. Kostel sv. Jana Křtitele nechala v roce 1723 postavit Anna Marie Františka Toskánská. Barokní skvost pražského architekta Václava Špačka by možná zanikl, nebýt spolku Drobné památky severních Čech, který si ho za symbolickou cenu pronajal, aby ho mohl opravit.
V Plzeňském kraji dnes začíná Festival 6 týdnů baroka. Ten má propagovat známé i opomíjené barokní památky regionu. Akci připravil organizační tým projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Oproti minulému roku potrvá dvakrát déle a nabídne řadu koncertů, komentovaných prohlídek, tvořivých dílen a divadelních představení.
V brněnském divadle Reduta měla včera premiéru opera Didone Abbandonata, tedy Opuštěná Dido, italského barokního skladatele Domenica Sarriho. Toto dílo zaznělo na stejném místě už v roce 1734, Reduta je totiž nejstarší divadelní budovou ve střední Evropě.
Letní večery s barokní operou v historických kulisách starobylé Olomouce. Novinka letošní turistické sezony s názvem Olomoucké barokní slavnosti zahajuje program už v pondělí. Návštěvníkům slibuje kultivovanou a pestrou zábavu na pozadí barokního města.
Barokní operní slavnosti, prohlídky významných architektonických památek i speciální nabídky ubytování a služeb. To je těžiště letošní turistické sezony v Olomouci. Město, které je po Praze druhou největší památkovou rezervací, chce lákat návštěvníky na zážitky související s barokem.
O tomto víkendu vrcholí Pražské karnevalové slavnosti. Jejich centrem je Staroměstské náměstí a Clam Gallasův palác v Husově ulici. Právě tam začne v půl osmé večer Velká barokní noc - Crystal ball.
V Mariánské Týnici na Plzeňsku chtějí dostavět nedokončenou barokní kapli, kterou před 300 lety navrhl architekt Jan Blažej Santini. Podle jeho plánů vzniklo v Týnici probošství s kostelem Zvěstování Panny Marie, kaple ale postavena nebyla. Dostavbu kaple, která přijde na čtyři miliony korun, zaplatí Plzeňský kraj.
Národní galerie připravila výstavu pro milovníky barokního umění. Má název Skrytá tvář baroka a bude otevřena od zítřka až do 16. října v bývalé konírně paláce Kinských na Staroměstském náměstí v Praze. Výstava představí grafickou tvorbu v českých zemích v 17. století. Je to vůbec první samostatná přehlídka bohemikální barokní grafiky, čili grafiky spjaté s historickým územím Koruny české.
Už půl druhého měsíce je v Olomouci otevřená výstava „Olomoucké baroko“, vůbec největší v dějinách hanácké metropole. Od zahájení si ji prohlédly asi čtyři tisíce návštěvníků, zájem je ale hlavně ve středu a v neděli, kdy se neplatí vstupné.
Detetektivka se šťastným koncem, to je příběh jednoho vzácného barokního obrazu. Monumentální výjev svatého Petra při souboji se Šimonem Mágem namaloval někdejší rektor vídeňské Akademie Paul Troger. 220 let byl vzácný barokní obraz považován za ztracený. Teď se vrátil do Olomouce. Vzácné dílo představí Arcidiecézní muzeum veřejnosti v prosinci.
Pomníku rebela Jakuba Kubaty na jihočeských Blatech je už 105 let. Dnes tady proto připravili slavnost, která bude spojena také s otevřením Informačního centra jihočeského baroka v Plástovicích.