Topolánkův kabinet si po 100 dnech vládnutí pochválil koaliční spolupráci

Vláda premiéra Mirka Topolánka bilancuje. Ministři trojkoaličního kabinetu jsou ve funkcích více než sto dní. Lídři vládních stran oceňují snahu dohodnout se, opozice využila 100 dní kabinetu k ostré kritice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek a Martin Bursík | Zdroj: ČTK

Vláda složená z ODS, lidovců a Zelených získala důvěru díky stovce koaličních poslanců. Tři opoziční zákonodárci se hlasování v druhé polovině ledna zdrželi. Po osmi měsících tak v České republice skončila politická krize. Od tohoto okamžiku uplynulo více než sto dní a premiér Mirek Topolánek toho využil k hodnocení svých kolegů.

"Těch 100 dnů bych charakterizoval jako 100 dní práce, možná ne tak nápadné, okázalé, bombastické, mediální." Kromě toho si premiér pochvaloval vztahy s koaličními partnery a snahu dohodnout se. V tom si s předsedou zelených Martinem Bursíkem i šéfem lidovců Jiřím Čunkem doslova notoval.

"Podle toho, co říkají ministři, kteří byli v jiných vládách předtím, tak ti říkají, že nikdy takovou snahu po dohodě ve vládě necítili," zdůraznil Čunek.

"Pro nás samozřejmě to byla veliká nejistota, vstup do vlády, nakolik ty parametry, se kterými přicházíme do politiky, bude možné zobrazit ve společném vládnutí," přiznal Bursík.

O dobrých vztazích mluví koaliční partneři v době, kdy právě Zelení už několikrát pohrozili odchodem z kabinetu kvůli Čunkově korupční aféře. Premiér doufá, že se i v tomto ohledu dohodnou.

Opozice při příležitosti sta dní Topolánkovy vlády nešetřila kritikou. "To jsou lidé, kteří nevědí, o čem hovoří. Jim se podařilo promrhat, pokud jde o zahraniční politiku, důvěru především v Evropské unii, kterou jsme léta pracně vytvářeli. No, a mohl bych pokračovat," zhodnotil fungování trojkoaliční vlády předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Zřejmě nejtěžší úkol - prosadit balík daňových a sociálních reforem - kabinet teprve čeká. Právě s reformami vláda spojila svůj osud. Pokud je neprosadí, upřednostní předčasné volby, potvrdil dnes znovu premiér.

"Cítíme zodpovědnost za to, aby koalice přežila, aby realizovala kroky, které si dala do vínku, které jsou vtěleny do programového prohlášení. My jsme jasně deklarovali, že jinak je opravdu lepší jít k dřívějším volbám ... Určitě nebudeme lpět na té vládě za každou cenu, pokud bychom nebyli schopni realizovat kroky, které jsme signalizovali," uvedl Topolánek.

Politolog Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šaradín vidí jako problém neochotu premiéra vyjednávat o podpoře reforem s opozicí. "On má tu ne-většinu v Poslanecké sněmovně, která bývá doplňována těmi dvěma jmény, nicméně chce-li prosadit tu reformu, tak musí více komunikovat s opozicí. A to si myslím, že také dělá špatně," řekl Radiožurnálu Šaradín.

Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme