Tři ministerstva připravují Jednotný systém dopravních informací

Řidiči by měli do roku a půl dostávat kompletní a ověřené informace o dění na silnicích. Na projektu Jednotného systému dopravních informací, který se rozjede už letos, se podílejí ministerstva dopravy, vnitra a informatiky. V současné době mají motoristé zprávy o nehodách, uzavírkách nebo aktuálním provozu většinou z rozhlasu od ostatních řidičů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní nehoda | Foto: Jan Rosenauer

Dopravní informace bude podle rozhodnutí vlády garantovat stát. Všechny podrobnosti o karambolech nebo omezeních se sejdou v jednom informačním středisku. Aktuální situaci na silnicích se pak řidiči dozvědí prostřednictvím rozhlasu nebo telefonu, které jsou napojené na informační služby pro motoristy.

Motoristé zprávy mohou dostat i prostřednictvím navigačního systému do svých vozidel: "V případě, že řidič jede do Plzně, dostane aktuální informace o tom, co se děje na dálnici D5, nikoli o tom, co se děje na dálnici D1," říká Michal Hala z Ředitelství silnic a dálnic.

"Cílem je integrovat všechny zdroje, policii, hasiče, správce komunikací, silniční správní úřady, městské a obecní policie a další tak, aby jejich dopravní informace byly k dispozici každému, kdo je bude potřebovat," vysvětlil Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu koordinátor projektu Jaroslav Zvára.

A v čem se nová služba bude lišit od těch současných? "Budeme schopni poskytnout také informaci o tom, že je obnoven provoz, protože to už řidiči rozhlasovým stanicím neříkají," doplňuje Zvára.

Aktuální dopravní informace naladíte ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu v Zelené vlně, anebo je najdete na internetových stránkách Zelené vlny.

Viktorie Hošková, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme