Trutnovsko má za sebou první den doplňujících voleb. Účast byla nízká

Na Trutnovsku ve 22:00 skončil první den doplňovacích senátních voleb. Volební účast nebyla zatím vysoká, výrazně se lišila podle okrsků, řekl Jiří Masařík z trutnovské radnice. Volební místnosti se znovu otevřou v sobotu v 8:00 a lidé budou moci volit do 14:00. Pak začne sčítání hlasů.

Trutnov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Volební účast není zatím vysoká. V největším městě regionu v Trutnově, kde je 25 000 registrovaných voličů, lze hovořit o zhruba 11 procentech (2750 voličů). Vyšší zájem o volby byl ve větších okrscích ve městě, v odlehlejším oblastech se tomu lidé zatím příliš nevěnovali,“ řekl Masařík.

Účast u hlasování v prvním kole se očekává ještě nižší než při minulých senátních volbách, které se v tomto obvodu konaly v roce 2014. V prvním kole tehdy přišlo odvolit 39,55 procenta voličů a v k druhému dorazilo o týden později 17,87 procenta voličů. „Lidé dnes chodili hlavně do 20:00, pak zájem klesal,“ uvedl Masařík.

Jiří Hlavatý – podvodník, nebo úctyhodný politik?

Číst článek

V pátek krátce po otevření volebních místností odvolili například i vrchlabský starosta Jan Sobotka, který kandiduje za STAN a má podporu TOP 09, KDU-ČSL a ODS, a majitel textilky Juta Jiří Hlavatý (nezávislý za ANO) kvůli kterému se volby konají.

V říjnu byl díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, a mandát senátora mu tak automaticky zanikl. Hlavatý pak oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu. Poslaneckého mandátu se vzdal.

Kromě Hlavatého a Sobotky se o místo senátora ucházejí za ČSSD místostarosta Úpice Karel Šklíba a za Okamurovu SPD majitelka tiskárny Luďka Tomešová z Trutnova. Za KSČM s podporou Strany přátel občanů (SPO) kandiduje předsedkyně odborů v trutnovské nemocnici a zastupitelka Trutnova Iva Řezníčková. Za Nezávislou iniciativu (NEI) se o zvolení uchází majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová. Kandidátem Pirátské strany je pedagog a nestraník Jaroslav Dvorský z Trutnova. Občanská demokratická aliance do voleb vyslala galeristku Blanku Horákovou. Jako nezávislá kandiduje dodatečně zaregistrovaná Terezie Holovská.

Ve volebním obvodu č. 39, který částečně zasahuje i do sousedního okresu Náchod, je okolo 110 000 oprávněných voličů.

Pokud senátor nevzejde z prvního kola voleb, uskuteční se kolo druhé. Konalo by se 12. a 13. ledna, ve stejném termínu jako první kolo voleb prezidentských.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme