V každé společnosti je část těch, kteří se lépe cítí ve vojenských holínkách, říká politolog Charvát

Antisystémová hnutí nahradila během dekád u nás dříve rozšířená extrémně pravicová hnutí. Jejich představitelé nevěří v demokracii a vyjadřují obdiv autoritářským režimům jako tomu ruskému. „Vždy existuje skupina těch, kteří nesouhlasí s většinou. Otázkou je, jak velká tato skupina je a jak velký vliv na společnost má,“ přemítá odborník na extremismus Jan Charvát v Osobnosti Plus.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští extrémisté v Německu

Představitelé extrémních pravicových hnutí nevěří v demokracii a vyjadřují obdiv autoritářským režimům jako tomu ruskému | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„V českém prostředí jsme si po roce 1989 zvykli na velmi specifickou podobu krajní pravice i krajní levice. Rasistická pravice v podobě skinheads existovala i na Západě, ale u nás to byl klíčový moment,“ připomíná v pořadu Osobnosti Plus expert na extremismus Jan Charvát z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí. Hostem je Jan Charvát z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Zejména po teroristických útocích z 11. září v USA je patrná tzv. mainstreamizace krajní pravice. „Její pohledy a postupy jsou během posledních 20 let v euroamerickém prostoru stále úspěšnější. Ustupují od nejagresivnějších forem extremismu, vyhýbají se násilí, ale základní představy zůstávají podobné,“ vysvětluje Charvát.

„Od roku 1990 jsme žili ve světě, který byl poměrně přehledný a srozumitelný. Porazili jsme komunismus, většina lidí čekala, že nastane demokracie, všichni budeme chtít to samé, stát bude fungovat a všechno bude v pořádku,“ říká Charvát.

Ale po sérii krizí, počínaje tou v roce 2008, se situace mění, vysvětluje dále Charvát. „Po první ekonomické depresi přišel začátek války na Ukrajině, řecká krize, migrační krize a obrovským zásahem byla pandemie covidu.“

Pro italskou krajní pravici je Palach symbolem boje s komunismem. České radikály nikdy netáhl

Číst článek

Každá z těchto situací narušila jistotu, že systém funguje správně a že všechno se děje, jak má. „A v každé společnosti je pět až deset procent lidí, kteří se lépe cítí ve vojenských holínkách, takže vždy existuje skupina těch, kteří nesouhlasí. Otázkou je, jak velká tato skupina je a jak velký vliv na společnost má,“ přemítá Charvát. 

„Členové těchto skupin dávají najevo, že se stavem věcí nesouhlasí a jsou ochotni volit ve velmi širokém spektru. Osobně mě ale neděsí nějaká konkrétní skupina, spíš celkový vývoj,“ svěřuje se Charvát.

Podle něj se proměnil pohled běžných lidí na situaci, ti jsou pak ochotni tyto tzv. protestní strany volit. Charvát dále popisuje, že „zároveň si ale nepřipouští, že tyto strany mohou znamenat ohrožení demokracie, ale i těchto voličů samotných.“

‚Nikdy jsme nebyli jednotní‘

Své místo na scéně má i krajní levice, ta ale funguje spíše jinak a netvoří strany. „Otázka tedy je, kolik má krajní levice politických stran, zástupců v parlamentech a v Evropské unii,“ říká Charvát. 

Antisystémové hnutí dominuje českému extremismu. Objevil se spor Romů s Ukrajinci, píše vnitro ve zprávě

Číst článek

„Začínáme si víc uvědomovat, že společnost není jednotná, nikdy jednotná nebyla, akorát to v minulosti nebylo tak vidět. Na jedné straně vidíme, že krajní levice umí poměrně dobře vstupovat do veřejného prostoru, zatímco krajní pravice se umí dobře organizovat v politických stranách,“ míní Charvát. 

Zvláště téma migrace s sebou přináší celou řadu možných potíží. „Extrémem se protimigrační prostor stává v momentě, kdy je jen zástěrkou pro rasismus. Každá antimigrační vlna bude přitahovat lidi, kteří jsou rasisté, a zároveň ty, kteří věří na rasovou nadřazenost a budou antimigrační nálady využívat,“ předpovídá Charvát.

Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí v audiozáznamu, audio najdete nahoře ve článku.

Barbora Tachecí, oci, edr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme