Tisíce lidí zaplnily Václavské náměstí, pak zamířily ke Strakově akademii. Někteří před ní plánují přespat

Tisíce lidí se v neděli odpoledne shromáždily na pražském Václavském náměstí, poté prošli centrem Prahy ke Strakově akademii, policie kvůli tomu zastavila dopravu na magistrále. Organizátor demonstrace Jindřich Rajchl z neparlamentní strany PRO (Právo Respekt Odbornost) řekl, že účastníci chtějí konec současné vlády. Někteří demonstranti se chystají u sídla vlády nocovat.

Praha (Aktualizováno: 20:27 16. 4. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti vyrazili z Václavského náměstí k budově vlády

Demonstranti vyrazili z Václavského náměstí k budově vlády | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Demonstranti s českými vlajkami a protivládními transparenty zaplnili Václavské náměstí v podobné míře jako při březnovém protestu, který rovněž svolala neparlamentní strana PRO. Náměstí bylo hustě zaplněné po Opletalovu ulici, v jeho střední části byli lidé po Jindřišskou. Policie nechtěla počet protestujících odhadovat. 

Rakušan: Na korespondenční volbu nezapomínáme a manželství pro všechny jasně podporujeme

Číst článek

Rajchl uvedl, že demonstranti nechtějí sundat ukrajinskou vlajku z budovy Národního muzea. O to se totiž pokusila část demonstrantů v březnu, policie jim ve vniknutí do muzea zabránila. Rajchl v neděli obvinil policisty, že březnový střet vyprovokovali. Na rozdíl od března byla ale akce bez konfliktů. 

Před muzeem byli nyní odpůrci demonstrantů s vlajkami Ukrajiny a Evropské unie. Při zahájení pochodu je od Rajchlových stoupenců oddělila policie, obě skupiny na sebe navzájem pokřikovaly. 

Protestující na Václavském náměstí drželi české vlajky a transparenty s nápisy jako „Pryč z NATO“, „Ne válce“ nebo „Prolhaná vláda a média“. Při skandování nejčastěji volali po demisi vlády, kterou Rajchl označil za sebranku.

Organizátor demonstrace je Jindřich Rajchl z neparlamentní strany PRO (Právo Respekt Odbornost) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mezi řečníky byli mimo jiné předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, choreograf Petr Zuska, předseda Českého svazu letectví Václav Vašek nebo právník a někdejší zdravotnický expert Pirátů Ondřej Dostál.

Rajchl je všude tam, kde může získat peníze, moc a vliv, míní odborník na extremismus

Číst článek

Kritizovali vládu například kvůli nedostatku některých léků, plánovanému zrušení letiště v Líních u Plzně, ceny energií nebo deficitu státního rozpočtu. Video se zdravicí poslala senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za Nezávislé).

Na náměstí hřímal poslanec SPD Jaroslav Foldyna, že vláda tahá děti českých občanů do války. Obvinil ji z likvidace průmyslu a zavádění cenzury. „Je potřeba, aby vláda odešla, než tuto zemi zničí. Jediná cesta, která k tomu legálně vede, jsou předčasné volby, které oni nikdy nedopustí,“ prohlásil Foldyna.

V závěru demonstrace Rajchl řekl, že protestující si musí vzít zpět Českou republiku. Zároveň uvedl, že jeho poselstvím je láska a pozitivita. „Empatie, solidarita a láska je naše cesta vpřed,“ sdělil.

Avizovaný lidský řetěz

Protestní shromáždění na Václavském náměstí bylo původně plánované na hodinu, ale prodloužilo se na hodiny dvě. Organizátor Rajchl na závěr vyzval účastníky, aby se k němu připojili na pochod Prahou. V březnu mluvil o tom, že by měla nedělní demonstrace přejít v blokádu vládních budov, tento týden ale řekl, že chce kolem sídla Úřadu vlády vytvořit lidský řetěz.

Babiš na lovu ‚dušiček‘, SPD v kleštích a stálá podpora vládních stran. Voličské tábory jsou hluboce rozděleny

Číst článek

Pochod trval zhruba hodinu. Na začátku pochodu na sebe demonstranti pokřikovali s příznivci Ukrajiny u Národního muzea, obě skupiny oddělovali policisté. Obě skupiny u muzea se rozešly kolem 17.00.

Pochod demonstrantů zablokoval dopravu na magistrále ve směru z centra na Prahu 7. Na nábřeží Kapitána Jaroše poté demonstranti komplikovali provoz tramvají.

Tisíce protivládních demonstrantů dorazily po 17.15 ke Strakově akademii. Demonstranti při příchodu k budově, kterou hlídají policisté, skandovali „demisi“ nebo „hanba vládě“.

Zhruba půl hodiny po příchodu demonstrantů ke Strakově akademii vystoupili organizátoři demonstrace s projevy. Kritizovali v nich kabinet za plánované rušení poboček pošt, za zavedení datových schránek podnikatelů nebo za plán na zavedení korespondenční volby. Ohlašovaný živý řetěz kolem budovy demonstranti nakonec nevytvořili.

Demonstranti nesli transparenty s nápisy „Česko proti bídě“ | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Někteří protestující před úřadem vlády vykřikovali, aby z budovy vyšel ven premiér Petr Fiala (ODS). Šéf kabinetu je v současnosti na desetidenní služební cestě v Asii. 

Na místě večer zůstalo několik stovek lidí. Desítky účastníků mají skládací židle a spací pytle a jsou odhodlaní zůstat před budovou přes noc. Policie udržovala protestující mimo tramvajovou trať na protější straně silnice, než je úřad vlády.

Na akci dohlíželo zhruba 200 policistů a 30 příslušníků antikonfliktního týmu, jejich hlavním cílem bylo předcházet případným střetům, řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Podle něj policisté zhruba hodinu po zahájení akce předvedli jednoho muže, který po demonstrantech hodil plechovku.

ČTK, René Volfík, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme