Vedení ODS posoudí požadavek TOP 09 na připojení k fiskálnímu paktu

Vedení ODS bude řešit požadavek strany TOP 09 na připojení Česka k evropské smlouvě o rozpočtové disciplíně. Podle ní se mají země zavázat k pravidlu vyrovnaných nebo přebytkových rozpočtů v dobrých časech. Pokud se vláda k dokumentu nepřipojí, TOP 09 nepodepíše novou koaliční smlouvu. Odpoledne se sejdou zástupci všech vládních stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se ve sněmovně radí s premiérem Petre Nečasem (ODS) | Zdroj: ČTK

Občanští demokraté novou podmínku TOP 09 odmítají. Premiér a šéf ODS Petr Nečas tvrdí, že pro něj je prioritou přijetí české finanční ústavy, která je přísnější než unijní rozpočtová pravidla.

Premiér TOP 09 také zkritizoval za způsob, jakým požadavek vznesla. „Je to nově vznesený požadavek, který jsme se dozvěděli prostřednictvím médií,“ řekl Nečas a dodal:

„Přímo nikdo z představitelů TOP 09 při jednání tváří v tvář žádný podobný požadavek neformuloval, my jsme se to pouze dozvěděli z dotazů novinářů, že něco takového bylo řečeno. Samozřejmě vedení ODS se tím bude zabývat a s reakcí potom seznámíme napřed naše koaliční partnery a potom i média.“

Pavel Blažek | Foto: Filip Jandourek

Místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Pavel Blažek věří, že se koalice dohodne. „Já to beru jako požadavek, který se legitimně vznesl ze strany TOP 09, tu situaci jakkoli dramatizovat a nejednat by byla samozřejmě chyba,“ prohlásil Blažek a doplnil:

„Nechci to ani spojovat s tím, že začal nějaký Kalouskův útok na koalici, aby se konaly předčasné volby. Protože přestože je pan Kalousek popisován jako velmi obratný pán, který si dokáže všechny spočítat, tak si myslím, že v tomto případě by se přepočítal, a ví to sám.“

Podle Kuby jde jen o záminku

Podle prvního místopředsedy ODS Martina Kuby jde spíše ze strany TOP 09 pouze o záminku, jak vyvolat další koaliční spor a předčasné volby.

„Myslím, že Miroslav Kalousek si vyhodnotil, že teď bude pro něj nejvýhodnější využít potenciálu, který přinesly prezidentské volby, a ještě využít Karla Schwarzenberga pro co největší úspěch TOP 09 na politické scéně,“ uvedl Kuba.

„Pokud si to pan Kalousek takto vyhodnotil a je pro něj nejvýhodnější využít ten potenciál pana Schwarzenberga, pak si myslím, že by bylo lepší to férově říct jako chlap, a ne se schovávat za takovéto vzkazy,“ dodal.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba | Foto: Filip Jandourek

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek to odmítá. Podle něj může kabinet vládnout i bez nové smlouvy.

„Nedali jsme jim žádné ultimátum. A naprosto odmítám spekulace, že bychom tím chtěli podněcovat předčasné volby. O tom nepadlo ani slovo. Pokud chtějí naši partneři náš podpis pod koaliční smlouvou, neumíme si to představit jinak, než že tam bude závazek přistoupení k fiskálnímu paktu na evropské úrovni. My jsme proevropská konzervativní pravicová strana, je to naše priorita a my tu prioritu budeme hájit,“ prohlásil.

LIDEM s paktem nyní nesouhlasí

Požadavek TOP 09 bude odpoledne řešit také pracovní skupina zástupců vládních stran, která připravuje novou koaliční smlouvu.

Také strana LIDEM svého koaličního partnera kritizuje za to, že nečekaně přichází s novou podmínkou. Šéfka strany Karolína Peake si navíc nemyslí, že by se země měla v nejbližší době k eurosmlouvě o rozpočtové kázni připojit.

„Překvapilo mě, že TOP 09 přináší k vyjednávání o koaliční smlouvě nová témata, protože jsme si řekli, že nová témata na stůl dávat nebudeme. Budeme pouze škrtat to, co už se nestíhá nebo na co nejsou peníze. Myslím si, že přistupovat k fiskálnímu paktu je poněkud předčasné, vzhledem k tomu, že nejsme součástí eurozóny. A domluvili jsme se na vládě na tom, že pokud bychom měli euro přijímat, projdeme nejprve referendem,“ řekla Peake.

Lucie Husárová 1, Martina Spěváčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme