Vichřice a sněžení uzavřely některé silnice

Varování meteorologů před vichřicí, trvalým sněžením, závějemi a sněhovými jazyky se naplnilo. Silničáři bojují s přívaly sněhu od odpoledních hodin a shodně očekávají pernou noc. Přibývá dopravních nehod, které ale většinou nejsou vážné. Na horách je minimální viditelnost, některé silnice musely být uzavřeny. Neprůjezdná je například silnice z Božího Daru na Klínovec. Cestáři upozorňují, že na některá zavátá místa se až do rána nedostanou. Řidičům doporučují jízdu jen v nutných případech a za volantem maximální opatrnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doprava v zimě

Doprava v zimě | Foto: Jan Rosenauer

Ve Středočeském kraji komplikuje sníh a vítr dopravu například na strakonické silnici číslo 4. Několik hodin byl neprůjezdný úsek mezi Dubencem a Čimelicemi. Se sněhem se silničáři potýkají i na důležité táborské silnici číslo 3, problémy byly také na silnici číslo 12 z Prahy do Kolína.

Zledovatělé vozovky a velké množství nehod je hlášeno i ze severních, východních a jižních Čech i ze severní Moravy a Slezska. Také hraniční přechody v Krušných horách a Krkonoších jsou většinou neprůjezdné. Nepříznivé počasí, tedy silný nárazovitý vítr dosahující síly vichřice a sněžení, potrvají celou noc.

Karlovarští silničáři večer uzavřeli silnici vedoucí z Božího Daru na Klínovec a dále na Vejprty. Snažili se ji sice udržet celé odpoledne průjezdnou, ale nakonec prohráli boj s vichřicí. Silný vítr několik minut po průjezdu pluhů komunikaci opět zavál. Silnice bude uzavřena až do rána.

Na Karlovarsku musely být uzavřeny takřka dvě desítky cest. Ve většině případů jde o komunikace druhé a třetí třídy na Chebsku, Sokolovsku a Karlovarsku. Cesty budou zavřeny patrně celou noc.

Po dohodě s cizineckou policií nefunguje hraniční přechod Hora Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Problémy mají řidiči také na přechodu Cínovec na Teplicku, přechod je sjízdný pouze pro osobní dopravu.

Sněžení v pátek ochromilo dopravu na celém území Libereckého kraje. Řidiči jezdí krokem i v samotném Liberci. "Počasí je tentokrát silnější než my," říkají liberečtí silničáři, kteří mají veškerou techniku v terénu a odklízejí sníh padající nepřetržitě už od poledne. Roste počet drobnějších nehod, které má na svědomí vrstva kluzkého sněhu. Policisté zatím ale nemuseli řešit žádné dopravní zácpy ani uzavírky.

S vypětím všech sil večer silničáři udržovali sjízdnost na Frýdecko-Místecku. Obdobná je situace i v dalších místech ostravského regionu, například na Novojičínsku musely být už uzavřeny dvě silnice.

V terénu je veškerá technika na Šumavě, Klatovsku, Domažlicku, severu i jihu Plzeňska, na Tachovsku i Rokycansku. Cestáři doporučují jízdu jen v nutných případech a za volantem maximální opatrnost.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Silný vítr začal už odpoledne foukat na vrcholcích jesenických hor. Horská služba po celý den vyzývala turisty, aby se nevydávali na hřebenové túry. Kvůli počasí by mohli v terénu snadno ztratit orientaci.

Zatímco na horách si lidé stále užívají sněhu, v podhůří už myslí na jeho tání. Oblevu předpovídají meteorologové na příští týden. Povodně by mohlo způsobit oteplení, pokud bude spojeno s deštěm. Vodohospodáři pro jistotu upouští vodu z nádrží.

Například v Orlické přehradě by podle hrázného Zdeňka Zídka měla být rezerva pro vodu z tajícího sněhu dostatečná. "My třeba teď momentálně tady máme hladinu asi o 13 metrů níže oproti úplně plnému stavu."

Před jarním táním prověřil dnes krizové spojení s obcemi Pardubický kraj. Většina starostů téměř pěti stovek obcí přijala cvičné hovory od hasičů. Krajský radní Petr Šilar pro jistotu svolal zasedání povodňové komise. "Měli bychom si prověřit pohotovost všech členů povodňové komise a hlavně se zástupci povodí se připravit na manipulační řád našich toků."

Na možné povodně se stejně jako ostatní radnice připravuje i Praha. Magistrát už také aktivoval povodňovou komisi a prověřil plány a protipovodňové technologie.

Naděžda Hávová, Zdenka Schovánková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme