Víkendový přehled: aktivisté ve Chvaleticích, nové české zápisy v UNESCO a křišťálové glóby ve Varech

Strávili jste prodloužený víkend offline nebo jste prostě neměli čas sledovat, co se děje v Česku a v zahraničí? Aby vám nic neuniklo a mohli jste do pracovního týdne naskočit pěkně zčerstva, přináší vám server iROZHLAS.cz přehled těch nejdůležitějších zpráv, které se udály v posledních dnech.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víkendový přehled 7. července

Víkendový přehled 7. července | Foto: Koláž | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz/Reuters/Český Rozhlas

Tři dny volna si zřejmě udělali i čeští politici, které nebylo o víkendu téměř vidět. Nepromlouvali ani na oslavách příchodu Cyrila a Metoděje ani například v Betlémské kapli při vzpomínce na Jana Husa.

Nedodržel slovo, psal Staněk o Hamáčkovi. ‚Nejlepší důkaz, že změna je nezbytná,‘ reagoval šéf ČSSD

Číst článek

Výjimkou byl ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), jehož se strana snaží odvolat z funkce. Přes sociální sítě vzkázal svému stranickému šéfovi, že nedrží slovo. Za to se do něj opřel například Petr Dolínek a nakonec i sám Jan Hamáček, který prohlásil, že Staňkovy výroky jsou nejlepším důkazem, že má z vlády odejít. 

V neděli se pak v Lánech sešla ministryně financí Alena Schillerová (ANO) s prezidentem Milošem Zemanem. Jednali o rozpočtu a podle ministryně se shodli, že jeho prioritou jsou v současné době investice. Navrhovaný deficit 40 miliard korun podle ní Zeman vzal na vědomí a nijak ho nekomentoval.

Blokáda elektrárny Chvaletice

Tři dny protestovali ekologičtí aktivisté před hnědouhelnou elektrárnou Chvaletice. Blokovali hlavní vchod a s přestávkami dva boční vjezdy. Akci uspořádali kvůli prodloužení provozu elektrárny a proti udělení výjimky na emisní limity, kterou před pár dny odsouhlasil Pardubický kraj.

‚Akci považujeme za úspěch.‘ Aktivisté opustili areál elektrárny Chvaletice, před odchodem uklidili

Číst článek

Policie celou dobu akci monitorovala, ale zasahovat nemusela. Elektrárna po dobu protestu fungovala normálně. Mluvčí holdingu Severní energetická Gabriela Sáričková řekla, že elektrárna prochází modernizací za několik miliard a nedávno odvrátila v části středních Čech black out. Nerozumí tedy tomu, proč aktivisté protestují.

Zemřel profesor Koutecký

Smutnou zprávou víkendu bylo úmrtí zakladatele dětské onkologie v Československu Josefa Kouteckého. Bylo mu 88 let. Za svůj život vyléčil tisíce dětských pacientů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesor Josef Koutecký, zakladatel dětské onkologie u nás, hovoří o rakovině a možnostech její léčby

„Já jsem věděl, že když se začínají zakládat pracoviště dětské onkologie na západě, tak že je potřeba založit to tady. A ten vtip je, jako u všech takovýchto věcí, mít nápad a mít sílu ten nápad realizovat,“ vzpomínal, jak začínal s dětskou onkologií a prosadil ji jako samostatný obor. 

V roce 1978 se stal Josef Koutecký primářem dětské onkologie v pražské motolské nemocnici, a v roce 1983 přednostou kliniky.

Za svého života obdržel Koutecký řadu ocenění, mimo jiné medaili Za zásluhy II. stupně v roce 1996 od prezidenta Václava Havla, ocenění Česká hlava v roce 2009, čestnou oborovou medaili Jana Evangelisty Purkyně v roce 2014, kterou uděluje Akademie věd ČR, nebo ocenění nadačního fondu Neuron za přínos světové vědě o rok později.

Vítězem festivalu ve Varech je drama Otec

Vyhlášením oceněných filmů a tvůrců v sobotu večer skončil 54. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Americká herečka Patricia Clarksonová při závěrečném ceremoniálu převzala Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii. Prezident festivalu Jiří Bartoška předal svou cenu kameramanovi Vladimíru Smutnému. 

Festival ve Varech vyhrálo bulharské drama Otec. Křišťálový globus převzala Clarksonová a Smutný

Číst článek

Dojatá Clarksonová svou děkovnou řeč začala českým zvoláním: „Ahoj!“. „Karlovy Vary dodaly energii mé duši. Nechci odjet. Chci jen poslat domů pro mého psa,“ uvedla.

Hlavní festivalovou cenu, Křišťálový glóbus, získal od poroty snímek Otec. Intimní bulharsko-řecké drama vypráví o hledání cesty k nejbližším. Nechybí v něm přitom absurdní či komické situace.

Festivalové dění sledovala Kristýna Roháčková v průběžné online reportáži.

Milion stromů pro Prahu

Současné vedení Prahy se v koaliční smlouvě zavázalo vysadit v příštích osmi letech milion nových stromů, které by měly snížit dopady horkého počasí na město. Na splnění slibu magistrát zřejmě pracuje, ale jak zjistil redaktor Petr Jadrný, má to háček. Většina z těchto stromů nebude na ulicích, ale na okraji Prahy.

 „Většinově tam, kde v ulicích bylo možné stromy vysázet, tak už jsou vysázené. To znamená, že v tom plánu počítáme do ulic v současné době stromy pouze v řádech tisíců,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Krušnohoří i kladrubský hřebčín jsou v UNESCO

Česká republika má na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO od soboty už 14 památek a zajímavých míst. V ázerbájdžánském Baku uspěl společný návrh Česka a Německa na zapsání Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří a také trochu nečekaně nominace Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.

Írán odstoupil od smlouvy o jaderném programu

A nyní něco ze světa. Írán v neděli oznámil, že odstupuje od další části mezinárodní smlouvy o jeho jaderném programu z roku 2015 a že během několika hodin začne obohacovat uran nad limit 3,6 procenta, který je v dohodě stanovený.

Irán bude obohacovat uran nad limit stanovený dohodou z roku 2015, dalším jednáním se nebrání

Číst článek

Írán také bude každých 60 dnů odstupovat od dalších závazků obsažených ve smlouvě, pokud její další signatáři (Francie, Velká Británie, Německo, Čína a Rusko) nepodniknou takové kroky, které by ho ochránily před dopady amerických sankcí.

Zatímco Rusko označilo krok za pochopitelný, izraelský premiér Netanjahu žádá zavedení dalších sankcí. Rozhodnutí odsoudil i francouzský prezident Emmanuel Macron. Chce ale do 15. července hledat podmínky, za jakých by jednání o íránském jaderném programu mohla být obnovena.

Volby v Řecku ovládli konzervativci

V předčasných parlamentních volbách v Řecku vyhrála podle předběžných odhadů opoziční konzervativní Nová demokracie s 38 až 42 procenty hlasů, která tak porazila vládní levicovou stranu SYRIZA.

Zemětřesení v Kalifornii

Jih Kalifornie v pátek večer místního času zasáhlo další silné zemětřesení, které si vyžádalo četná zranění a způsobilo materiální škody. Americká geologická služba USGS uvedla, že podle předběžných měření mělo intenzitu až 7,1 stupně. Oblast zažila už ve čtvrtek nejsilnější zemětřesení za posledních 20 let s intenzitou 6,4 stupně.

Slavnosti svatého Fermína v Pamploně

Ve španělské Pamploně se konají slavnosti svatého Fermína. V rámci nich se v ulicích města konají známé honičky s býky. Už během prvního dne museli lékaři ošetřit pět zraněných, tři lidi zvířata nabrala na rohy, dva skončili s otřesem mozku. Tradičně se před akci sešli odpůrci akce, kteří ji považují za týrání zvířat.

Začala Tour de France

Běh před býky to už je skoro sport. Ze sportovních událostí víkendu vybíráme dvě. Tou první je začátek Tour de France, která letos odstartovala v Bruselu. A zcela nečekaný je průběžný držitel žlutého trikotu pro nejlepšího jezdce. V sobotu se jím stal  Mike Teunissen z Nizozemska, když v závěru o pár centimetrů přespurtoval Slováka Petera Sagana. Pozici pak udržel i po nedělní týmové časovce

Osmifinále Wimbledonu si zahrají čtyři Češky. Po Kvitové postoupila v sobotu i Strýcová

Číst článek

Do osmifinále Wimbledonu postoupily čtyři Češky

Čtyři české tenistky si stejně jako před pěti lety zahrají osmifinále slavného Wimbledonu. V sobotu zvládly třetí kolo na trávě v All England Clubu dvojnásobná vítězka turnaje Petra Kvitová i Barbora Strýcová. Ve čtvrtém kole tak doplnily Karolíny Plíškovou a Muchovou.

Pro Petru Kvitovou to například znamená, že zatím drží předloktí levé ruky, kde léčila natržený sval, a také to znamená prolomení ‚prokletí‘ dvorce číslo dvě.

A na závěr

Může se to zdát divné, ale hledáme neodpornější barvu. Pomůžete nám ji namíchat? Pokud jste tak ještě neučinili, naši datoví redaktoři připravili jednoduchý nástroj. A k čemu je to dobré? Třeba v Austrálii takto vybranou barvou obarvili krabičky cigaret, a od té doby fádní tmavě hnědá zachránila desítky tisíc životů.

cen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme