Exkluzivní průzkum: lidé nejvíc kritizují Ťoka a Novákovou, obstáli ministři Schillerová a Vojtěch

Z členů vlády jsou lidé nejméně spokojeni se dvěma končícími ministry za hnutí ANO: šéfem rezortu dopravy Danem Ťokem a ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou. Jak vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury Median pro Radiožurnál, nejrozporuplnější reakce vzbuzuje premiér Andrej Babiš z hnutí ANO. Kladně Babiše hodnotí necelá polovina respondentů. O něco více dotázaných má ale zároveň na jeho působení v politice negativní názor.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spokojenost s prací jednotlivých členů vlády | Zdroj: Český Rozhlas/Median

„Neutekl jsem z boje, vybojoval jsem ten nejdůležitější boj, začali jsme stavět, takže já si myslím, že té práce jsme udělali hodně,“ říká Dan Ťok. „Stojím si za vším, co jsem na ministerstvu udělala a jsem přesvědčena, že jsem tady udělala kus dobré práce,“ hovoří podobně Marta Nováková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak jsou lidé (ne)spokojení s prací jednotlivých ministrů? Poslechněte si reportáž Zdeňky Trachtové

Takto minulý týden hodnotili své působení v čele rezortů dopravy a průmyslu končící ministři. Ťokovu práci si chválil i premiér Babiš. Lidé jsou ale k odcházejícím členům vlády kritičtější. S Novákovou je nespokojena polovina respondentů. S Ťokem ještě o něco víc

„Teď se vlastně nejvíc objevovali v médiích, tudíž si jich nejvíc lidé všimli. A myslím si, že ten nešťastný výrok ministryně Novákové je všeobecně známý a ten lidi docela rozčílil, o těch datech,“ říká Radiožurnálu socioložka Blanka Vančurová.

Spokojenost vyjadřovali respondenti po Babišovi nejčastěji s prací ministryně financí za hnutí ANO Aleny Schillerové. Kladně ji hodnotí přes čtyřicet procent dotázaných.

Nespokojenost s prací jednotlivých členů vlády | Zdroj: Český Rozhlas/Median

„Já se snažím tu práci dělat s plným nasazením, poctivě, mám ji strašně ráda. A ta podpora lidí mně hrozně pomáhá. Vážím si toho, že, doufám, mně snad lidé rozumí, že se snažím vysvětlovat ty věci, i když jsou nepopulární, vysvětlovat důvody, proč k nim přistupujeme,“ řekla Schillerová Radiožurnálu.

Z průzkumu vyplynulo, že nejméně známý je ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD. Nezná ho necelá polovina dotázaných, podobně jako ministra spravedlnosti za hnutí ANO Jana Kněžínka nebo šéfa rezortu obrany za ANO Lubomíra Metnara. Podle Vančurové se ale dá říct, že obecně jsou současní členové vlády mezi lidmi známí.

„Poměrně mě překvapilo, že ke každému tomu ministrovi se vyjádřila více než polovina dotázaných. To znamená, že všichni ti ministři jsou známí,“ vysvětlila Vančurová.

Spokojenost s prací jednotlivých členů vlády podle stranických preferencí – průměr | Zdroj: Český Rozhlas/Median

V hodnocení jednotlivých ministrů se přirozeně odrážela i politická orientace respondentů. Obecně platí, že s ministry hnutí ANO jsou nejspokojenější voliči tohoto hnutí. Ministry sociální demokracie naopak hodnotí kladně levicoví voliči. Nejvýraznější rozptyl je u premiéra Babiše.

Zjednodušeně řečeno: voliči hnutí ANO mu vyjadřují opravdu výraznou podporu, kladně ho hodnotí i levicoví voliči. Podle voličů liberální pravice a Pirátů premiér naopak pracuje velmi špatně. Autoři průzkumu podle Vančurové také zjišťovali, jak se liší pohled na členy vlády podle věku dotazovaných.

Spokojenost s prací jednotlivých členů vlády podle věku – průměr | Zdroj: Český Rozhlas/Median

„Téměř všechny ministry hodnotí lépe starší generace. Asi to může být i tím, že jsou takoví tolerantnější, smířlivější. Větší výjimku tvoří ministr spravedlnosti, který je nejlépe hodnocen tou střední věkovou generací, a také ministr obrany Lubomír Metnar, který také má nejlepší hodnocení u respondentů ve věku od 45 do 59 let,“ řekla Vančurová.

Premiéra Babiše a vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD hodnotily v průzkumu výrazně kladněji ženy.

Agentura provedla průzkum tento týden na vzorku víc než tisícovky respondentů.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme