Vláda je proti vykazování lidí z obcí za přestupky

Lidé, kteří se dopustí přestupku, by neměli mít zakázaný pobyt v obci. Tak vláda reagovala na předlohu poslankyně ODS Ivany Řápkové. Podle autorky návrhu někteří lidé záměrně porušují obecní a městské vyhlášky s vědomím, že zůstanou nepotrestaní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ale návrhu vytýká, že zákaz pobytu v obci, byť na omezenou dobu, by nebyl přiměřeným trestem.

„Za přestupek jako méně závažný protiprávní čin by neměl být ukládán tak tvrdý trest, jako je zákaz pobytu. Vychází to i z judikatury Ústavního soudu, který jasně říká, že trest musí být přiměřený závažnosti protiprávního jednání,“ vysvětlil Pospíšil.

Neutrální stanovisko pak vláda zaujala k záměru, aby dávky na živobytí podléhaly exekuci. Návrh, který to má umožnit, předložila Ivana Řápková společně s další poslankyní za ODS Lenkou Kohoutovou.

Autorky předlohy poukazují na to, že na rozdíl od dlužníků, kteří pobírají sociální dávky, ale dluhy neplatí, lidé, kteří pracují, se exekuci svého příjmu v případě dluhu vyhnout nemohou.

Kabinet čeká, že zásadní diskuse se odehraje na půdě Poslanecké sněmovny. Ministr Pospíšil ale zdůrazňuje, že v případě, kdy by se exekuce vztahovala i na tuto dávku, by muselo být vyřešeno finanční zajištění členů domácnosti, kteří jsou na živiteli závislí.

„Je třeba v zákoně vyjasnit vztah k ostatním osobám, které s dlužníkem žijí ve společné domácnosti a vůči kterým má dlužník vyživovací povinnost.“

Václava Marešová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme