Lidé budou od pátku opět moci cestovat do zahraničí. Vláda chce prodloužit nouzový stav

  • Lidé budou moci od pátku opět cestovat do zahraničí díky uvolnění zákazu volného pohybu osob. Lidé se zároveň budou moci ve volném prostoru pohybovat ve skupinách deseti osob, a ne maximálně dvou, jak platilo dosud.
  • Vláda v pátek požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 25. května. Radiožurnálu to sdělil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle současného plánu měl stav nouze skončit 30. dubna.
  • Od pondělí 27. dubna se otevřou vysoké školy pro všechny studenty. Od tohoto pondělí byly vysoké školy otevřené v omezené míře pro aktivity studentů v posledním ročníku studia.
  • Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 22:30 23. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch, Roman Prymula | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vláda od března cestování do zahraničí až na výjimky zakázala. Opatření čelilo kritice, skupina senátorů se ho chystala napadnout u Ústavního soudu. Kabinet se nyní rozhodl zrušit nařízení o zákazu volného pohybu osob, čímž se hranice od pátku otevřou.

Při cestě ze země se omezení na české straně nebudou. Při návratu do vlasti se lidé budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset jít do dvoutýdenní karantény.

Sokol o krizových opatřeních: Není to právní diskuse, vláda měla postupovat ústavně správným způsobem

Číst článek

Nařízení také zjednodušuje režim pro pendlery. „Pendleři budou moci překračovat hranice každý den, a to pokud budou mít každých 14 dní absolvovaný negativní test na covid-19. U ostatních lidí to bude nastaveno tak, že se bude moci vyjet za hranice. Při příjezdu ale bude muset být negativně testován nebo bude muset absolvovat dvoutýdenní karanténu,“ řekl Vojtěch.

Nouzový stav

Premiér Andrej Babiš (ANO) prodloužení stavu nouze původně nepovažoval za nutné, šéf Ústředního krizového štábu Hamáček ale upozorňoval na to, že bez zvláštního režimu budou komplikovanější nákupy a distribuce ochranných pomůcek.

Debatu ovlivnilo čtvrteční rozhodnutí soudu, který zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby.

Kabinet měl čas do pondělí, aby opatření přijal v zákonné formě, tedy jako krizové opatření.

„Proti rozsudku budeme podávat kasační stížnost. Z našeho pohledu by o tom měl rozhodovat ještě Nejvyšší správní soud,“ prohlásil po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Uvolňování krizových opatření: v pondělí otevřou obchody do 2500 metrů či autoškoly

Číst článek

Podle něj je prodloužení nouzového stavu nezbytné. „Reálně tu hrozí druhá vlna onemocnění covid-19. Pokud bychom ze dne na den rozvolnili všechna opatření, tak by to byl zásadní problém pro ochranu veřejného zdraví. Věřím, že to kolegové ze sněmovny pochopí a prodloužení nouzového stavu podpoří,“ řekl.

Další opatření

Vojtěch na tiskové konferenci řekl, že i v případě vysokých škol kabinet postupuje ve svém plánu postupného rozvolňování. „V krizovém opatření se od 27. dubna umožňuje účast ve všech ročnících vysokých škol, už to není pouze ten poslední, jak to bylo definováno původně,“ řekl ministr.

Lázně mohou začít za určitých podmínek přijímat pacienty do léčebně-rehabilitační péče. Ministerstvo zdravotnictví to povolilo mimořádným opatřením. Lázně jsou uzavřené od poloviny března.

Ministerstvo zdravotnictví také k 30. dubnu ukončí centrální nákupy ochranných pomůcek potřebných kvůli epidemii koronaviru. Zásoby má vytvořené na dva měsíce, což ministr Vojtěch hodnotí jako dostatečné. „Pominula krizová fáze, která byla,“ uvedl. Ze zásob na dva měsíce bude podle něj úřad nadále zavážet nemocnice.

ztr, jgr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme