Vláda přežila hlasování o nedůvěře
Podruhé za jeden půlrok ustála vláda premiéra Mirka Topolánka hlasování o nedůvěře. Stejně jako v červnu chtěla vyslovit nedůvěru kabinetu opozice, které k úspěchu chyběly čtyři hlasy. Pro bylo jen 97 poslanců, zatímco k vyslovení nedůvěry by jich muselo být minimálně sto jeden.
Ze 200 poslanců se jich dnes hlasování 198. Nedůvěru vládě vyslovilo 97 poslanců za KSČM a sociální demokracii. Proti pak byli koaliční zákonodárci a bývalí sociální demokraté Miloš Melček a Michal Pohanka, tedy 101 poslanců. Koalici i opozici na schůzi chyběl jeden zákonodárce.
Hlasování předcházela tvrdá kritika práce kabinetu - podle opozice vláda nezvládá svou roli a je nedůvěryhodná. Levice v debatě, která se protáhla na jeden a půl dne, kritizovala situaci prakticky ve všech resortech. Původně měli poslanci o kabinetu rozhodnout už včera. Nakonec ale opoziční ČSSD chtěla vyčkat na rozhodnutí lidovců, jestli se jejich šéf Jiří Čunek bude vracet do vlády, nebo ne.
Podle premiéra je ale vláda úspěšná a daří se jí prosazovat vlastní návrhy a dlouhá debata ve sněmovně byla přehlídkou ztraceného času.
"Není úplně špatně si po nějaké době udělat revizi vládnutí, obnovit důvěru, mandát. Mě to vede k další práci, ke koncepční práci, k systémovým změnám. Myslím si, že na ministrech, kteří vystupovali během rozpravy, bylo vidět, že přesně ví, co mají dělat. Myslím, že proto, mimo jiné, si vláda zaslouží vládnout dál," dodal Toplánek.
Poslanec KSČM Jiří Dolejš takový výsledek hlasování očekával. "Výsledek nebyl překvapením, protože koaliční poslanci drží zatím při své vládě, ale ta včerejší a dnešní debata snad ani nebyla o tom dosáhnout cíle pádu vlády, spíš o tom, upozornit na klesající důvěryhodnost této vlády," vysvětlil Dolejš.
Opozici se letos nezdařil už druhý pokus o sesazení vlády. Poprvé se o nedůvěře vládě hlasovalo v druhé polovině června kvůli korupční kauze šéfa lidovců Jiřího Čunka.