Vláda rozhodne o další pomoci pro povodněmi postižené oblasti
O další pomoci, kterou by mohli získat lidé zasažení v minulých dnech povodní, bude jednat vláda. Kromě uvolnění peněz chystá kabinet daňové úlevy, dotace a zvýhodněné úvěry a záruky na úvěry pro zaplavené firmy.
Ministerstvo pro místní rozvoj chce umožnit obcím zasaženým povodněmi čerpat veřejné peníze, které nebyly spotřebovány při řešení následků záplav z let 2009 a 2010. Ministři také rozhodnou, jestli budou obce přispívat na opravy silnic, které poškodila velká voda.
„Budeme se radit o výšce spoluúčasti mimo jiné proto, že výběrová řízení budou provádět obce a my si myslíme, že pokud budou mít spoluúčast, budou mít větší zájem na tom, aby ceny byly opravdu odpovídající, aby to byla dobrá kvalita za dobrou cenu,“ řekl ministr dopravy Zbyněk Stanjura.
O problémech povodněmi postižených podnikatelů mluvil v Ranním interview Radiožurnálu předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček
Nejpozději od zítřka platí daňové úlevy pro zatopené podniky a živnostníky. Ministerstvo financí promine společnostem a firmám daň z příjmu ve výši škody na majetku, které používá k podnikání.
Pokud bude podnikatel postižený povodní čerpat státní pomoc, musí prokázat, že byl zasažen velkou vodou. Podobně, jako když jedná s pojišťovnou, musí přiložit například fotografie škod.
„Proplácet se nebude přímo podnikatelům, ale jejich dodavatelům, podobně, jako když se realizují strukturální fondy, proto také bude pomoc administrovat Czechinvest,“ upozornil předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.
Energetická společnost ČEZ zaplaveným domácnostem odpustí část platby za elektřinu. Premiér Nečas vyzval k podobnému kroku i ostatní dodavatele elektřiny tedy Eon, který dodává proud na jihu Čech, a Pražskou energetiku.
ČEZ odpustí zatopeným domácnostem zálohy na elektřinu nebo plyn
Číst článek
Škody po povodních zatím nejsou vyčíslené, půjde ale o miliardy. Vláda už na začátku povodní vyčlenila čtyři miliardy korun ze státního rozpočtu a další 1,3 miliardy ze Státního fondu dopravní infrastruktury.
Česká republika by mohla dostat pomoc i z Evropského fondu solidarity. To v případě, že škody přesáhnou 22 miliard korun. Premiér nevylučuje, že si o peníze z Bruselu řekneme.
„Samozřejmě budeme o těchto částkách jednat, na druhou stranu to jsou peníze, které sem poputují po nějaké delší době. Spoléhat se musíme především na své vlastní zdroje,“ míní Nečas.
Za peníze na protipovodňová opatření se prý v Polsku kupovala luxusní auta
Číst článek