Generálním ředitelem České televize bude opět Dvořák. Exšéfa Primy porazil 15:0
Veřejnoprávní Českou televizi povede dalších šest let současný generální ředitel Petr Dvořák. Ve druhém kole tajné volby získal všech 15 hlasů radních. Dvořák ve finále porazil bývalého ředitele TV Prima Martina Konráda i ostatní čtyři kandidáty. Stejně je na tom i Česká tisková kancelář, kterou dál povede dosavadní generální ředitel Jiří Majstr.
Současný generální ředitel České televize Petr Dvořák postoupil do druhého kola tajné volby z prvního místa. Souboj o nejvyšší post pak svedl s bývalým ředitelem TV Prima Martinem Konrádem.
Českou televizi povede dál současný generální ředitel Petr Dvořák. Mluvil s ním moderátor Vladimír Kroc
Radní mohli ve druhém kole na rozdíl od toho prvního zaškrtnout na hlasovacím lístku už jen jedno jméno. Všech patnáct nakonec dalo svůj hlas právě Dvořákovi, Konrád tak nezískal žádný.
Petr Dvořák ve svém kandidátském projevu uvedl, že hodlá navázat na své dosavadní působení. Slíbil pro další období kontinuitu v podobě hodnot, finanční i provozní stability a také stabilní manažerské vedení veřejnoprávní instituce.
Výsledky prvního kola
Petr Dvořák 14
Martin Konrád 6
Karel Novák 3
Jiří František Potužník 4
Petr Vinklář 1
Staronový ředitel chce zachovat bezplatný příjem kanálů České televize po přechodu pozemního vysílání na standard DVB-T2 a zaměřit se na nová média.
V původní tvorbě České televize vidí největší prostor v dramatické tvorbě. Chce klást důraz na historická témata, úspěšné komediální série a zmínil výrobu výpravného seriálu pro děti. Chce jít také cestou mezinárodních koprodukcí.
Ve zpravodajství se chce zaměřit na poskytování ověřených důvěryhodných informací. Plánuje otevřít nové zahraniční zpravodajské posty i dostavbu budovy zpravodajství.
Česká televize by se také měla stát dostupnou vzdělávací platformou pro všechny věkové skupiny, chystá založení divácké rady nebo ombudsmana České televize.
Kdo je Petr Dvořák?
Absolvoval technickou kybernetiku na Elektrotechnické fakultě ČVUT, v roce 1999 získal titul MBA na Chicagské univerzitě v USA. Od roku 1993 spolupracoval se skupinou PPF Petra Kellnera. V roce 2002 se stal za PPF jednatelem televize Nova. O rok později nahradil Vladimíra Železného na místě generálního ředitele. Novu vedl do roku 2010, ředitelem České televize je od podzimu 2011.
V rámci přechodu na standard DVB-T2 by podle Dvořáka měla televize získat dva multiplexy místo stávajícího jednoho. Umožnilo by jí to například paralelní vysílání sedmi zpravodajských relací z jednotlivých studií.
Nově by měla vzniknout studia v Ústí nad Labem a Plzni. V nových médiích se chce zaměřit na mladé lidi, kteří před sledováním televizní obrazovky dávají přednost mobilním telefonům a počítačům.
O místo generálního ředitele České televize se kromě Dvořáka a Konráda ve finále utkali i bývalý šéfredaktor zpravodajství České televize Karel Novák, bývalý redaktor České televize a generální komisař českého Expa 2015 Jiří František Potužník a ekonom Petr Vinklář.
Současnému generálnímu řediteli Petru Dvořákovi vyprší mandát letos 30. září, kdy bude v Česku vrcholit kampaň před volbami do Poslanecké sněmovny. Druhý Dvořákův mandát pak potrvá do konce září roku 2023.
Českou tiskovou kancelář povede dál Majstr
Českou tiskovou kancelář povede dalších šest let dosavadní generální ředitel Jiří Majstr. Majstr ve druhém kole hlasování porazil vedoucího PR a marketingu Národní galerie Miroslava Krupičku.
V prvním kole sedm radních vyřadilo bývalého předsedu rady České televize Jana Mrzenu. Bývalý programový ředitel Radio United Broadcasting Martin Rigler před dnešním slyšením uchazečů kandidaturu vzdal.
Majstr, který je generálním ředitelem ČTK od roku 2011, získal ve druhém kole pět ze sedmi hlasů. Ke zvolení byly třeba čtyři. Pro Krupičku ve druhém kole hlasoval jeden radní. Majstrovi vyprší jeho současné funkční období 10. června.
Jiří Majstr je od loňského odchodu Petra Holubce kromě generálního ředitele i šéfredaktorem ČTK. V minulosti byl postupně zpravodajem ČTK v Dillí, New Yorku a Londýně a zakládal internetovou divizi ČTK.
Česká tisková kancelář poskytuje zpravodajství většině českých médií, řadě podniků, státních institucí, zastupitelských úřadů i dalším odběratelům. Zpravodajský servis ČTK odebírají i některá média na Slovensku.
Jde o multimediální agenturu, která poskytuje denně zhruba 600 textových informací, stovky fotografií, audionahrávky, videozpravodajství i informační grafiku. Informace získává od vlastních zpravodajů, od řady zahraničních tiskových agentur i z dalších zdrojů.