Výběr z médií: vánoční trhy, cizinci na českých školách a zdravotníci z Hamrů mají stále potíže

Během prvního adventního víkendu začínají v českých městech vánoční trhy. Co návštěvníky čeká, zmapovala MF Dnes. Děti cizinců podle deníku Právo komplikují výuku na českých školách. Neumí totiž česky a nerozumí tak výkladu učitelů. Záchranáři, kteří zasahovali při nehodě v Hamru na Jezeře, mají stále dýchací a kožní problémy, píše Regionální deník. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři zasahovali u výbuchu v továrně v Hamru na Jezeže | Foto: Pavel Tichý | Zdroj: Armáda ČR

Regionální deník

Záchranáři a policisté, kteří zasahovali u výbuchu chemikálií v Hamru na Jezeře, mají stále zdravotní komplikace, píše sobotní regionální Deník. Jejich stav se zlepšuje, u poloviny ale přetrvávají dýchací a kožní obtíže. Jeden záchranář je v pracovní neschopnosti.

Liberečtí záchranáři čekají na vozy kontaminované při výbuchu v Hamru. Musí projít testy

Číst článek

Celkem třiadvacet záchranářů podstoupilo podle regionálního Deníku preventivní prohlídku, kterou nařídila Krajská hygienická stanice Libereckého kraje. Prohlídka zahrnovala hlavně vyšetření krve a spirometrii, která testuje schopnost pacientových plic nadechnout se a vydechnout. Někteří podstoupili CT.

Lépe jsou na tom hasiči. Podle jejich mluvčí Lucie Hložkové jsou pod lékařskou kontrolou, která ale zatím žádné komplikace neodhalila. Pod kontrolou jsou i policisté - zhruba třetina z nich udává potíže, například kašel nebo podrážděné sliznice v nose a krku.

Lidové noviny

V nemocnicích chybí tisíce sester, největší problémy mají velké nemocnice - hlavně v Praze a Brně. Krize podle České asociace sester potrvá ještě roky. To je téma víkendových Lidových novin.

Podle ředitelů nemocnic chybí tři až čtyři tisíce sester z celkových osmačtyřiceti tisíc, píšou Lidové noviny. Všeobecné zdravotní sestry dnes navíc často nahrazují praktické sestry neboli zdravotní asistenti s maturitou. Méně kvalifikované sestry ale můžou dělat jen základní ošetřovatelskou práci.

Podle asociace sester s vysokoškolským vzděláním ale v příštích letech nepřibude - na vině je hlavně nezájem o studium zdravotnických oborů v uplynulých letech. Mladí lidé sice opět začínají mít zájem, potrvá ale, než čerství studenti vzdělání ukončí a budou moct nastoupit do praxe. Česko se proto podle Lidových novin krizi snaží řešit i tím, že nabírá cizinky.

MF Dnes

Nadcházející první adventní neděle znamená začátek vánočních trhů, které o tomto víkendu odstartují v řadě měst. MF Dnes zmapovala, na co se návštěvníci mohou těšit.

Kdo bude předepisovat zdravotnické pomůcky? Podle novely by mohly mít sestry příští rok více pravomocí

Číst článek

Hitem vánočních trhů zůstávají podle novin kluziště - připravily ho například v Českých Budějovicích, Jihlavě nebo Chebu. A v moravské metropoli obsadí vánoční trhy hned čtyři náměstí - centrální náměstí Svobody v Brně totiž oživí různé koncerty, na Dominikánském náměstí si přijdou na své gurmáni. Atmosféra tradičních Vánoc čeká na Zelném trhu a Moravskému náměstí bude dominovat vyhlídkové kolo.

Některá města se navíc rozhodla, že letošní Vánoce budou především zelené a trhy proto budou co nejekologičtější, píše MF Dnes. Třeba Praha pokračuje v projektu 100% BIO - veškeré jídlo a nápoje tak budou na trzích servírovat v kompostovatelném nádobí. Na Staroměstském náměstí navíc budou i speciální koše.

Právo

Chodí do českých škol, ale česky neumí ani slovo. Na tuzemských základních školách přibývá dětí cizinců a komplikuje to výuku. Nadšení nejsou učitelé, rodiče žáků ani děti, které nikomu nerozumí, informuje sobotní Právo.

Dětí cizinců přibývá například v Mladé Boleslavi. Mluvčí magistrátu Právu potvrdila, že v mateřských školách je aktuálně přes 150 cizinců, na základních školách jich je 430. A školy je nesmí odmítnout kvůli neznalosti řeči. Malí cizinci se tak stávají součástí běžných tříd a učitelé je kromě jazyka a matematiky učí i dalším předmětům - to je ale bez jazykové výbavy skoro nemožné. Nejhorší situace je u dětí, které pocházejí z Číny nebo Vietnamu a nemají žádný společný jazykový základ. Děti pak většinou jen sedí ve třídě a sledují, co dělají ostatní.

mus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme