Výjezdy za plánovanou zdravotní péčí do zahraničí zatím Čechy nelákají

Čeští pacienti už sedm měsíců vyjíždějí za ošetřením do zahraničí, aniž by o tom museli předem informovat svoji zdravotní pojišťovnu. Zatím ale o hospitalizace na německých nebo slovenských klinikách není takový zájem. Za péči v cizině zaplatí lidé mnohonásobně více a pojišťovny jim proplatí jen to, kolik by stály zákroky v Česku. Zatím tak za hranice plánovaně za ošetřením vyrazila zhruba stovka pacientů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace (ilustrační foto)

Operace (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Rakouské nebo německé kliniky využívají hlavně lidé z Moravy a jižních Čech. Obyvatelé Českých Velenic jezdí do dva kilometry vzdáleného rakouského Gmündu.

„Dostala jsem doporučení na vyšetření od své ošetřující lékařky a dozvěděla jsem se o té možnosti, že nebudu muset jet 60 kilometrů do Budějovic. Tak jsem využila toho, že můžu jen přes hranice,“ popsala v minulosti paní Jaroslava.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnosti přeshraniční zdravotní péče se zajímala redaktorka Petra Benešová

Podle nových pravidel se čeští pacienti mohou nechat ošetřit v cizině od konce dubna. Pokud vycestují do zemí Evropské unie na plánovanou operaci nebo jiný zákrok, nemusejí už předem žádat o souhlas svoji zdravotní pojišťovnu.

Takovou možnost za první půlrok využila zhruba stovka lidí. „Celkový počet žádostí o refundace nákladů na poskytnutou zdravotní péči nepřesáhl 600 případů,“ říká Ladislav Švec, ředitel Centra mezistátních úhrad, a pokračuje:

„Z toho podle odhadů zdravotních pojišťoven a údajů, které nám daly k dispozici, se pouze přibližně 20 procent týkalo plánovaných vycestování za péčí bez souhlasu zdravotní pojišťovny. Celková výše nákladů nepřesáhla řádově několik milionů korun.“

Vyjíždí se spíš za levnějšími zákroky

Lidé tak plánovaně vycestovali do ciziny spíše za levnějšími zákroky. „Extrémně se jim to nevyplatí tím, že zákon říká, refundujeme do výše českých cen,“ vysvětluje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý a dodává:

„Vy můžete, pokud tady nechcete dva měsíce čekat na operaci kyčle, vyrazit do Německa, kde se domluvíte, že vám to udělají za tři týdny. Ale potom z částky, kterou tam hotově zaplatíte v eurech, dostanete tady zhruba totéž, ale v korunách.“

Pojišťovny zaplatí ošetření jen do výše, kolik by stála péče v Česku. Pacient také musí doložit, že lékařské ošetření opravdu potřeboval a v tuzemsku je pro něj nedostupné nebo by na zákrok dlouho čekal. Většina žádostí o proplacení peněz proto u Všeobecné zdravotní pojišťovny nepřesáhla hranici sto eur.

„ Když jedou někam za hospitalizační péčí, je to ve většině případů Slovák pracující v České republice, který má ale známého doktora v Bratislavě a vyrazí za ním. “

Za péčí mohou vyrazit pacienti i na východ a bude je to stát méně. Zatímco za ošetření v Německu dostanou zpět zhruba pětinu, na Slovensku pak kolem sedmdesáti procent.

„Když jedou někam za hospitalizační péčí, je to ve většině případů Slovák pracující v České republice, který má ale známého doktora v Bratislavě a vyrazí za ním,“ uvádí příklad Tichý.

„Další časté případy jsou u hospitalizací, kdy cizinka-Slovenka pracuje v Česku, ale chce rodit v Bratislavě, protože tam má maminku. Další variantou je Češka, která má manžela jinde a chce rodit tam, kde má manžela.“

Nejvíc výjezdů je na Slovensko

Nejvíce žádostí – zhruba třetinu – proto největší tuzemská pojišťovna vyřizuje právě za slovenskou péči. Pětina pak je za ošetření v Německu. Podobnou zkušenost má i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Od dubna do prosince žádalo o proplacení deset klientů.

„V šesti případech jsou to lázně na Slovensku, třikrát ošetření v Německu a jedenkrát ve Španělsku. Takže největší počet případů jsou skutečně lázeňské pobyty, následované operacemi typu patní ostruha nebo operace oka či nákup léků,“ informuje ředitel pojišťovny a prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

I když není po zahraniční péči zatím tak velká poptávka, podle Ladislava Švece z Centra mezistátních úhrad by se to v budoucnu mohlo změnit. „Komerční pojišťovny připravují produkty, které s cílem vycestování souvisejí. Jak velký ten segment bude, se ukáže až s odstupem několika let,“ míní.

V minulých letech stála plánovaná péče o české pacienty v zahraničí zhruba deset milionů korun ročně.

Petra Benešová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme