ČNB vydá první výroční bankovku i dvacetikoruny s portréty Rašína, Engliše a Pospíšila

Česká národní banka vydá 30. ledna u příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska další trojici dvacetikorunových mincí s významnými osobnostmi československé měny. Budou mít na rubové straně portrét prvního ministra financí Aloise Rašína, jeho pozdějšího nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila. Centrální banka vydá i první pamětní bankovku v hodnotě 100 korun s Aloisem Rašínem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O zahájení i průběhu výměny dvacetikorun a stokorun bude ČNB informovat na svých internetových stránkách a sociálních sítích Facebook a Twitter.

Mince a bankovky nebude možné objednat ani zaslat. Možná bude pouze výměna za jakékoli jiné české mince a bankovky, a to výhradně na pracovištích České národní banky v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. Adresy a otevírací doby jednotlivých pracovišť jsou na internetových stránkách ČNB. Platby kartou nebudou možné, uvedla ČNB.

Výroční dvacetikoruny stojí na internetu tisíce. Peníze z některých aukcí putují i na charitu

Číst článek

ČNB stanovila maximální možné množství pro výměnu na tři dvacetikoruny od každého motivu a tři stokoruny s přítiskem na osobu. Při návštěvě pracoviště ČNB si tak budou moci občané vyměnit maximálně devět dvacetikorun v celkové hodnotě 180 Kč a bankovky v hodnotě 300 Kč. „Z důvodu zrychlení výměn doporučujeme, aby měli zájemci připravenou pětisetkorunovou bankovku,“ uvedla ČNB.

Bankovka s Rašínem

V případě pamětní bankovky s portrétem Aloise Rašína bude prodejní cena zhruba desetinásobně vyšší, než je její uvedený nominál 100 Kč. Zájemci si ji budou moci zakoupit pouze u smluvních partnerů ČNB.

O zahájení i průběhu výměny dvacetikorun a stokorun bude ČNB informovat na svých internetových stránkách a sociálních sítích Facebook a Twitter.

Loni 24. října vydala centrální banka ke 100. výročí vzniku Československa 20korunové mince s portréty Tomáše Garrigua Masaryka, Miroslava Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše. Jejich prodej na pobočkách centrální banky doprovázely i několikahodinové fronty.

ČNB plánuje u bankovky i každé z mincí vydat opět omezených počet, 200 tisíc kusů od každé. Na běžné dvacetikorunové minci je na rubové straně svatý Václav na koni. Lícní strana s českým lvem a letopočtem zůstane u příležitostných mincí bez změny. Přetisk na bankovce bude s výročním logem České národní banky, které bude obsahovat text a letopočty „ČNB“ „1919“ „100 let“ „Kč“ „2019“.

Sada šesti mincí

Dvacetikorunové mince bude možné získat také později v mimořádné sadě šesti příležitostných oběžných dvacetikorun, tedy i s mincemi vydanými ke stému výročí Československa. „Kolem poloviny letošního roku budou tyto sady k dostání v běžné kvalitě a již v prvním čtvrtletí roku 2019 i ve špičkové kvalitě,“ uvedla ČNB.

Numismatik: Čekat na mince v dlouhých frontách je pitomost, za 14 dní po nich neštěkne pes

Číst článek

ČNB také plánuje na konci ledna vydat k 100. výročí československé měny zlatou minci v hodnotě 100 milionů korun. Její hmotnost bude 130 kilogramů, průměr má mít víc než půl metru a silná bude 45 milimetrů. Půjde pouze o výstavní exponát.

Tato mince bude k vidění na výstavě České národní banky nazvaná 100 let česko-slovenské koruny, která se bude konat od pátku 1. února do neděle 28. dubna v Císařské konírně Pražského hradu. V rámci expozice si budou moci návštěvníci také prohlédnout vzácné československé mince a papírové peníze, zlaté slitky, medaile či originální návrhy československých bankovek od Alfonse Muchy nebo Maxe Švabinského.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme