Vyšetřování rodinných financí Jiřího Čunka je pro Karla Schwarzenberga uzavřené

Spor o bezúhonnost Jiřího Čunka považuje Karel Schwarzenberg téměř za uzavřený. Ministr zahraničí Schwarzenberg to o kauze vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Čunka řekl v tradičním nedělním publicistickém pořadu České televize. Audit detektivní agentury Kroll, který si Schwarzenberg objednal, podle něj vysvětlil původ financí rodiny Čunkových. Vynaložené námahy a peněz za nezávislý audit nelituje, poskytnul mu podklady pro rozhodnutí, jestli může zůstat s lidoveckým šéfem ve vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg končí s kauzou Čunek | Zdroj: ČTK

Ministr zahraničí Schwarzenberg (ve vládě je za Stranu zelených) prohlašuje: "Pro mě je to uzavřené, mimo toho, kdyby se něco závažného ještě objevilo v sedmi stech chybějících stránkách." Schwarzenberg ujistil, že stojí o těchto nedodaných 700 stran. "Teď doufám, že se brzy objeví," řekl. Firma Kroll ale podle něj tvrdí, že nic nového neočekává od dosud chybějících stovek stran vyšetřovacího spisu.

Auditorská firma Kroll prověřovala události kolem údajného půlmilionového úplatku. Peníze měl Jiří Čunek přijmout od realitní společnosti H&B Real v roce 2002, kdy byl starostou Vsetína. Podle serveru Týden.cz ze zprávy také vyplývá, že předseda lidovců mohl mít i nelegální příjmy z lobbingu pro vsetínskou zbrojovku, kde v devadesátých letech pracoval.

Ve vládě tak dál vedle sebe Schwarzenberg a Čunek

Protože zpráva amerických detektivů nepotvrzuje podezření z úplatku, ministr Schwarzenberg, který s prověřením kauzy ministra pro místní rozvoj Čunka podmiňoval své setrvání ve funkci, nemá důvod z kabinetu odejít. Myslí si to po prostudování spisu shodně představitelé obou koaličních partnerů KDU-ČSL, tedy jak premiér Mirek Topolánek (ODS), tak vicepremiér, ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ).

Politická opozice naopak audit soukromé firmy kritizuje s tím, že celou věc měly prověřit české soudy. Nejnověji to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Prohlásil, že audit je jen dalším krokem k "vyhnívání" Čunkovy kauzy, která měla skončit u soudu.

Jak se vyvíjela kauza Čunek

Jiří Čunek byl loni obviněn, že jako starosta Vsetína přijal před šesti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká však případ odebrala přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělila ho žalobci Arifu Salichovi do Jihlavy a stíhání bylo v srpnu zastaveno.

Loni v listopadu ale Vesecká nařídila, aby Čunkovo stíhání pokračovalo, a šéf lidovců podal demisi. Salichov Čunkovo stíhání podruhé zastavil. Nejvyšší státní zastupitelství ponechalo jeho rozhodnutí v platnosti. Tím vyšetřování Čunkovy údajné korupce definitivně skončilo. Členem vlády se znovu stal letos v dubnu.

Česká televize, Šárka Slezáková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme