Za Islámský stát bojovali dva cizinci s úzkými vazbami na Česko, vyplývá z výroční zprávy BIS

V řadách teroristické organizace Islámský stát bojovali minimálně dva lidé s úzkými vazbami na Českou republiku. Vyplývá to z aktuálně zveřejněné výroční zprávy tuzemské civilní kontrarozvědky, tedy Bezpečnostní informační služby.

Praha (Aktualizováno: 13:08 24. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2016 (ilustrační foto)

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2016 (ilustrační foto) | Foto: Lucas Alexander | Zdroj: Fotobanka Smartmockups.com

Jeden islamistický radikál podle ní v minulosti z území Česka odjel bojovat k teroristům v Sýrii a Libyi a další zde podle loňských poznatků tajné služby dříve žil a k Islámskému státu se přidal v roce 2015. BIS během loňského roku mapovala jeho tuzemské osobní kontakty.

BIS hledá mezi vysokoškoláky nové talenty. Přijala první stážisty

Číst článek

Ani jeden z bojovníků Islámského státu přitom neměl české občanství, ale šlo o cizince dříve žijící na českém území. Jakékoliv další podrobnosti k tomu Bezpečnostní informační služba ve výroční zprávě nezveřejnila.

„BIS získala detailnější informace o osobních kontaktech jednoho zahraničního bojovníka, který žil v ČR a v roce 2015 se připojil k IS. Pro většinu navrátilců z bojů v Sýrii/Iráku nebyla ČR cílovou destinací, ale její území mohlo být podobně jako během roku 2015 využíváno k jejich dalšímu tranzitu dál do západní Evropy,“ uvádí se ve zprávě.

"Nejednalo se o české občany, ale o cizince, kteří dočasně žili na území České republiky," sdělil Radiožurnálu mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Ruský vliv

Podle BIS nebyla Česká republika loni primárním cílem hybridní kampaně z Ruska. „Byla ale zasažena vlivovými operacemi či aktivními opatřeními, které byly přímými či nepřímými komponenty ruské hybridní kampaně proti jiným cílům,“ uvádí zpráva. Služba zároveň zdůrazňuje, že i loni bylo ruským zájmem „ovlivňovat českou společenskou a politickou vnitřní integritu“ a potažmo oslabovat Evropskou unii a NATO.

Několik odstavců věnuje zpráva také ruské kyberšpionážní kampani APT28/Sofacy, která byla v roce 2016 i v předchozích letech velice aktivní proti českým cílům. „Zmíněná kampaň kompromitovala několik soukromých emailových účtů osob s vazbami na české vojenské prostředí. Útočníci kampaně APT28/Sofacy se z emailových účtů mohli dozvědět mj. mnohé osobní informace o jejich majitelích,“ uvádí zpráva. Cílem APT28/Sofacy  byla podle BIS také blíže nejmenovaná česká vojenská výzkumná instituce.

Celou výroční zprávu si přečtěte zde: 

Jakub Troníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme