Začínají zápisy. Do prvních tříd by v září mohlo nastoupit 140 tisíc dětí

Tisíce dětí se začínají přihlašovat k povinné školní docházce. Do prvních tříd by letos mělo nastoupit 140 tisíc nových školáků. Všechny musí projít tradičním zápisem na škole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zápis do škol (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Termín zápisu si škola stanoví sama mezi patnáctým lednem až patnáctým únorem. Rodič nebo zákonný zástupce dětí by měl s sebou k zápisu přinést svůj občanský průkaz a rodný list dítěte.

Rodiče nemusejí přihlásit dítě k docházce na základní školu, k níž patří adresou trvalého bydliště, někde pak však může být přijetí na vybranou školu problém.

„Škola musí zapsat ty děti, které patří do jejího obvodu, to znamená do spádové oblasti. Rodiče samozřejmě mohou zvolit školu jinou, v podstatě jakoukoli, musí ovšem počítat s tím, že je možné, že dítě na té škole nebude přijato, především z důvodů vyčerpané kapacity,“ uvedl mluvčí ministerstva školství Marek Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o tom, jak si vybrat školu, natočila redaktorka Klára Bílá.

S omezeným počtem míst se v posledních letech potýkají zejména základní školy ve Středočeském kraji, kde občanská vybavenost zaostává za nárůstem počtu obyvatel v jednotlivých obcích.

Už dávno také neplatí, že si rodiče vyberou tu nejbližší školu. „Zajímají se o výuku jazyků, o kroužky. Ale přibývá rodičů, kteří pochopili, že je velmi důležité pro učení, aby se dítě ve škole dobře cítilo. Velmi často tak sledují vstřícnost školy vůči dětem, vůči rodičům, atmosféru školy,“ řekl Tomáš Feřtek z obecně prospěšné společnosti EDUin.

Rodiče by se tak měli podle něj například rozhlédnout po chodbách, podívat se, jak vypadají výkresy z výtvarné východy, jestli v rohu stojí automat na sladká pití, případně si promluvit s některým z žáků. „Těžko posoudíte, jak škola učí, ale atmosféru posoudit umíte. A většinou ty školy, které zvládnou nastavit dobrou atmosféru, i dobře učí,“ dodal Feřtek.

Jde nám o to, aby se ve školce nenudily, říká otec, který povede k zápisu pětileté dcery

Číst článek

Pedagogové u zápisu zkoušejí spíše než znalosti dítěte jeho sociální dovednosti, schopnost komunikovat a zvládat úkoly. U zápisu mohou rodiče také s učiteli konzultovat případný odklad školní docházky. Počet dětí s odkladem se zvyšuje. Nejčastějším důvodem jsou vady řeči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lucie Maxové a Tomáš Feřtek ze společnosti EDUin v Ozvěnách dne na Radiožurnálu

Odklad dostane každé asi jedenácté dítě. Začne tak školní docházku o rok později. Přestože sami rodiče o tuto variantu často usilují, mělo by se k ní ministerstva školství přistupovat jen na základě odborného rozhodnutí.

„Počet dětí s odkladem se již dlouhodobě drží zhruba kolem šestnácti, sedmnácti tisíc dětí. Samozřejmě je potřeba to mít řádně odůvodněné a ty odklady se zkoumají a je potřeba je dávat pouze v odůvodněných případech,“ doplnil Zeman.

U dětí s odkladem je školka nově zpoplatněna

U dětí s odkladem je od nového roku zpoplatněna docházka do mateřské školy. Nárok na bezplatný poslední rok vzdělávání totiž už vyčerpaly v řádném termínu.

„Dítě má nárok na bezplatných dvanáct měsíců posledního ročníku mateřské školy. To znamená, že děti, které již v letošním roce měly odklad a chodily znovu do posledního ročníku mateřské školy, do prosince měly návštěvu školy zadarmo a od ledna již rodiče musí za školku platit,“ řekl Zeman.

Podle něj je smyslem novely, která zpoplatnění zavádí, především zamezit neopodstatněným odkladům.

„A samozřejmě také to, abychom zřizovatelům mateřských škol dali prostřednictvím těch navýšených příjmů možnost se zaměřit na zvyšování kapacity mateřských škol,“ vysvětlil Zeman.

Děti nově přijaté do 1. ročníku (2001 - 2012) | Foto: ČTK

Vašek Pešička, Klára Bílá, ak, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme