Zdravotnické odbory rozhodnou na sjezdu o podobě stávky

O přípravě stávky vyhlášené na 8. prosince a také o aktuální situaci ve zdravotnictví jedná v Hradci Králové Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. Na dvoudenním sjezdu delegáti také zvolí nové vedení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnictví

Zdravotnictví | Foto: Tomáš Adamec

Hned v úvodu sjezdu proběhla diskuse s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. Ten považuje za nezodpovědný krok stávku, kterou dnes vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů na osmý prosinec. Vláda podle Drábka chce dál jednat, stát ale musí na svém provozu ušetřit deset procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sjezdu Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče přímo z místa ve Zprávách o čtvrté.mp3

Podle místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové je naopak stávka nevyhnutelná, neboť stát nemůže šetřit snižováním platů zaměstnanců. Odbory podle jejích slov navrhovaly úspory jinde.

„Pokud by se zrušilo zastropování odvodů na zdravotní pojištění, tak by se do systému dostaly peníze. Pokud by se provedla změna úhrad za léky, tak by okamžitě Česká republika mohla získat téměř šest miliard a tyto finance by se mohly použít na platy zaměstnanců,“ řekla Dagmar Žitníková.

Konkrétní podoba stávky v nemocnicích a zdravotnických zařízeních se na sjezdu dohodne v pátek.

Do Hradce králové přijelo téměř dvě stě delegátů, kteří zastupují na čtyři stovky odborových organizací z nemocnic a zdravotnických zařízení i sociálních ústavů.

Eva Presová, Jiřina Šmídová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme