Ze záchytných táborů utekly desítky žadatelů o azyl
Obyvatele Vyššních Lhot na Frýdecko-Místecku vyděsil útěk desítek běženců z tamního záchytného tábora. Mluvčí severomoravské cizinecké policie potvrdila, že po uprchlících pátrají.
Záchytný tábor má nejpřísnější režim v tuzemsku - běženci tam jsou například v karanténě, aby se nešířily nakažlivé choroby. Starostka obce Dana Vlčková strach z nemocí nemá. Kritizuje ale vedení tábora, že jí o útěku nic neřekli.
"Obavu, že by se něco přenášelo, nemám, protože oni okamžitě opouštějí Vyššní Lhoty. Ti lidé se nechtějí usadit ve Lhotách, proto by neutíkali. Ale jinak si myslím, že nás Správa uprchlických zařízení měla informovat, a měla jsem být první, které to měli říct, což se nestalo. To považuji za pochybení," řekla starostka.
Ze záchytného tábora ve Vyššních Lhotách prchlo 52 Egypťanů. Žadatelé o azyl přelezli plot. Devatenáct běženců už policisté dopadli a vrátili zpátky. Ostatní zřejmě míří k česko-rakouským hranicím . K útěku jim pomohla náhoda. Zrovna v té době v uprchlickém táboře dělali stavební úpravy a museli vypnout signalizační techniku kolem oplocení, upřesnila mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová.
"Pokud byla ze stavebních důvodů vypnuta na určitou dobu, tak není možné, aby kolem toho plotu stáli pracovníci přijímacího zařízení. V tuto chvíli nemám informace o tom, že by tam došlo k selhání ze strany pracovníků ministerstva vnitra nebo Správy uprchlických zařízení," vysvětlila mluvčí.
Prakticky ve stejnou dobu uteklo z tábora v Přílepech u Prahy asi dvacet jiných běženců. Podle informací ministerstva vnitra se museli na hromadném úprku předem domluvit.
"Právě proto, že utekli z těchto dvou zařízení a v takovém počtu, tak jsme si takřka jisti, že muselo jít o nějakou organizovanou činnost. Nyní je na policii, pravděpodobně na mezinárodní spolupráci různých policejních složek, aby začaly tuto věc řešit," dodala Kovářová.