Neviditelné afghánské ženy. Hnutí Tálibán zavádí omezení, která ženám zakazují cestování i vzdělání

Omezení, která vládnoucí hnutí Tálibán v Afghánistánu zavádí pro ženy, mají za cíl „učinit je ve společnosti neviditelnými“. Na čtvrteční tiskové konferenci v Kábulu to řekl zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v Afghánistánu Richard Bennett. Informovala o tom agentura AFP.

Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahalené ženy a dívky v Afghánistánu

Zahalené ženy a dívky v Afghánistánu | Zdroj: Reuters

Od chvíle, kdy se Tálibán znovu ujal moci v Afghánistánu, soustavně přijímá opatření, která omezují občanskou společnost, především pak ženy, které chce hnutí podřídit svému fundamentalistickému pojetí islámu.

Afghánské moderátorky musejí mít ve vysílání zakryté tváře. Po světě se zvedla vlna solidarity

Číst článek

Hnutí například zakazuje ženám chodit na veřejnost v oděvu, který je zcela nezakrývá, zakazuje jim letecky cestovat bez doprovodu muže nebo navštěvovat školy po šesté třídě.

„Všechna tato opatření vytváří model totálního společenského vyloučení na základě pohlaví,“ uvedl Bennett. „Tálibánské úřady si nedokázaly uvědomit, jak rozsáhle a závažně porušují lidská práva,“ dodal.

Richard Bennett hovořil na tiskové konferenci v době, kdy tálibánské ozbrojené složky potlačovaly demonstraci žen, které se dožadovaly práva na školní docházku na druhém stupni základní školy.

„Na demonstraci bylo asi 45 žen, pak ale přišly tálibánské jednotky a rozehnaly nás,“ řekla AFP organizátorka shromáždění.

Richard Bennett byl jmenován do funkce zvláštního zpravodaje pro lidská práva v Afghánistánu 1. dubna a v Kábulu ve čtvrtek zakončil svoji jedenáctidenní cestu po Afghánistánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme