Navalnyj neuspěl se stížností na zpřísněný status. Je označený za vězně náchylného k útěku

Moskevský soud v pátek podle očekávání zamítl stížnost ruského opozičního předáka Alexeje Navalného na to, že je označen za vězně, u kterého hrozí útěk. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na advokáta Navalného Vadima Kobzeva. Tento status znamená pro odsouzeného zpřísněný dozor a snižuje jeho šance na předčasné podmínečné propuštění.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj během soudního líčení

Alexej Navalnyj během soudního líčení | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Moskevský soud pátečním verdiktem podpořil postup zadržovacího zařízení vyšetřovacího výboru v Moskvě, který o tomto zařazení rozhodl už v době, kdy byl Navalnyj ve vazbě.

USA chystají kvůli Navalnému sankce proti Rusku. Velvyslanec Antonov se to měl dozvědět v letadle

Číst článek

Obhájci obdobnou žádost o zrušení statusu vězně náchylného k útěku podali nejen ve vztahu k této vazební věznici, ale i vůči trestanecké kolonii ve Vladimirské oblasti, kde si Navalnyj odpykává trest odnětí svobody a která uvedený status opozičníkovi zachovala.

Soud odmítl podobnou žalobu Navalného už začátkem června. Ostrý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina si stěžoval na to, že ho dozorci kvůli údajnému nebezpečí, že se může pokusit o útěk, v noci každou hodinu budí, aby ho zkontrolovali.

„Chci jen, aby ke mně přestali chodit a budili mě v noci,“ řekl Navalnyj při líčení. „Co jsem udělal? Přelézal jsem plot? Vykopal jsem tunel? Nebo jsem se snažil zmocnit pistole? Vysvětlete, proč mě pokládají za takové riziko,“ žádal, ale marně, opozičník.

Ruská policie Navalného zadržela v lednu po jeho návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, což potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. V únoru mu ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho do vězeňského tábora IK-2 ve Vladimirské oblasti. On sám své věznění označuje za politicky motivované.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme