Americká ministryně zahraničí přiletěla do Iráku zmítaného násilím
Do Iráku překvapivě přiletěla ministryně zahraničí Spojených států Condoleezza Riceová. Cílem její návštěvy je podpořit novou iráckou vládu, od jejíhož ustavení provází zemi nová vlna násilí. Krvavé útoky hlásí policie i během víkendu. O život připravily na čtyřicet lidí, další desítky byly zraněny.
Dva sebevražedné atentáty se odehrály ve městě Bákuba asi 60 kilometrů severovýchodně od Bagdádu. První útok byl namířen proti konvoji guvernéra provincie Dijála. Atentátník vyhodil při průjezdu konvoje do povětří automobil. Dva lidé museli být ošetřeni, guvernér vyvázl bez zranění.
Krvavější bilanci má útok atentátníka o pár minut později v davu v centru města. Útočník převlečený za policistu odpálil výbušniny připevněné na těle v blízkosti státních institucí. Podle ředitelemístní nemocnice byli zatím zjištěni čtyři mrtví a do nemocnice museli převézt 37 zraněných lidí.
V bagdádské čtvrti Al-Ghazalíja neznámí útočníci zastřelili z projíždějícího auta dva zaměstnance ministerstva průmyslu. Při útoku ve stejném stylu byli dnes ráno v Bagdádu zastřeleni šíitský duchovní šejk Kásim Gharáví a jeho synovec.
Irácká policie také oznámila, že nalezla 13 mužů, kteří byli zastřeleni jako při popravě a jejich těla byla ponechána na smetišti ve východním Bagdádu. Nedaleko odtud bylo nedávno nalezeno 14 mrtvol. V sobotu bylo nalezeno deset mrtvých vojáků v Ramádí na západě země.
Dopoledne přistála ve městě Irbílu na kurdském severu země americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. V Iráku chce hovořit o způsobech, jak podpořit politický proces ve snaze potlačit povstání, které si za poslední dva týdny vyžádalo přes 400 obětí.
"Povstání je velmi násilné, ale povstání se potlačuje nejen vojenskými prostředky - porazíte je i tím, že máte silnou politickou alternativu," uvedla ministryně Riceová. "Iráčané se nyní budou muset více snažit, aby lidem ukázali, že politický proces je odpovědí pro irácký lid," dodala.
Riceová přiletěla vojenským letadlem C-17 z Kataru. Její návštěva byla do poslední chvíle utajována a probíhá za mimořádných bezpečnostních opatření. O cestě vědělo jen asi deset lidí na ministerstvu zahraničí, irácký premiér Ibrahím Džaafarí se o ní dozvěděl až v pátek. Riceová řekla, že kromě bezpečnostní situace s ním bude mluvit i o obnově země a o konferenci, kterou v červnu pořádají USA a Evropská unie.