Babiš se ve čtvrtek sejde s Junckerem. Dříve řekl, že s ním chce řešit předběžné závěry auditu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve čtvrtek setká s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí komise. Premiér minulý týden avizoval, že chce s Junckerem řešit předběžné závěry bruselského auditu, který se týkal jeho možného střetu zájmů a čerpání evropských dotací.

Praha/Brusel (Aktualizováno: 14:03 18. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš při příjezdu do Bruselu na summit evropských lídrů. | Foto: Julien Warnand | Zdroj: Reuters

„Setkání je ohlášeno na čtvrtek 11 hodin,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí komise Mina Andrejevová. Že by se schůzka měla týkat výsledků auditu, ale nepotvrdila. „Budou připravovat zasedání Evropské rady. Pro tuto schůzku není žádná předem určená agenda,“ dodala. Schůzka proběhne v Bruselu, kde se má ve čtvrtek a v pátek konat Evropská rada.

Na audit nemám čas, říká Schillerová. Vyjednávací pozice Česka v EU podle ní není oslabena

Číst článek

Informaci redakci potvrdil i mluvčí Stálého zastoupení ČR při Evropské komisi Petr Janoušek.

V minulých týdnech do Česka dorazily předběžné závěry auditu, který řešil možný střet zájmů českého premiéra v souvislosti s čerpáním evropských dotací firmou Agrofert. Babiš minulý týden avizoval, že s Junckerem chce řešit právě toto.

„Já se určitě zeptám pana Junckera, jak je možné, že má takové nekompetentní auditory. Protože jejich chování bylo skandální,“ prohlásil premiér před odletem do britského Portsmouthu na oslavy 75. výročí spojeneckého vylodění v Normandii.

Frontex a rozpočet

Redakce kvůli schůzce oslovila i mluvčí vlády Janu Adamcovou i premiéra Babiše. Na dotazy nereagovali.

Na tiskové konferenci před jednáním sněmovny Babiš uvedl, že s předsedou komise chce řešit třeba Frontex nebo unijní rozpočet. „Budu se s ním samozřejmě bavit o rozpočtu, kde jsme v koalici asi patnácti států koheze a chceme peníze na investice. A taky samozřejmě se s ním budu bavit o klimatické změně,“ uvedl.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) není schůzka, na které by se mohl řešit i bruselský audit, zásahem do řízení. „Nemám informace o tom, co by mělo být přesně detailně obsahem té schůzky. Předseda komise s ní souhlasil. Já jsem měl možnost mluvit s některými kolegy. Zájem je tu záležitost tuto chvíli nepolitizovat, držet to na expertní úrovni,“ uvedl ministra, který v úterý jednal s ostatními ministry zahraničí v Lucemburku.

Auditoři v prvních předběžných výsledcích, které do Česka dorazily v uplynulých týdnech a které se zabývaly jen dotacemi do oblasti životního prostředí a podnikání, konstatovali střet zájmů českého premiéra. Za jeho počátek označili únor 2017, kdy v Česku začal platit zákon o střetu zájmů.

Podle vyjádření ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu Martina Šebestyána je toto datum zmíněno i v druhém auditu, který se týká zemědělských dotací a který do Česka dorazil o něco později než první audit.

Tereza Čemusová, vid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme