‚Propusťte naše lídry.‘ Stovky lidí opět vyšly do ulic Rangúnu protestovat proti převratu

Stovky lidí v pondělí třetím dnem demonstrují v Rangúnu proti vojenskému převratu v Barmě a proti zadržování zvolené vůdkyně civilní vlády Do Aun Schan Su Ťij. Informovala o tom agentura Reuters. Podle agentury AP dav nabývá na počtu a půlce dopoledne tamního času počet lidí přesáhl tisícovku. V neděli po celé zemi protestovaly desetitisíce lidí.

Rangún Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty jsou podle Reuters největšími od takzvané šafránové revoluce v roce 2007, jejíž hybnou sílu představovali buddhističtí mniši, přičemž režim pokojné protesty brutálně potlačil.

Svědectví z Barmy: Lidé skupují potraviny a léky, novináři se bojí, armáda zdivočela

Číst článek

V předvoji pondělního protestu v Rangúnu kráčela skupina buddhistických mnichů oděných v šafránová roucha, napsala s odvoláním na svědky agentura Reuters. Mniši mávali mnohobarevnými buddhistickými vlajkami a prapory červené barvy, která symbolizuje stranu svržené premiérky, Národní ligu pro demokracii.

„Propusťte naše lídry. Respektuje naše hlasy. Odmítněte vojenský puč,“ stálo na jednom z transparentů. Protestující vyjadřují vzdor třemi zdviženými prsty, tedy gestem známým z americké knižní a filmové série Hunger Games, kde se stalo znakem povstání proti útlaku totalitního režimu.

Barmská armáda minulé pondělí provedla vojenský převrat, při kterém zadržela vůdkyni Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila na rok výjimečný stav. Oba politici čelí obviněním, která organizace na ochranu lidských práv označují za nepodložená.

Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetřování. Dění v zemi odsoudila řada států i organizací.

Protesty proti puči v Barmě (8.2.2021) | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme