Bitva o Aleppo může rozhodnout o dalším vývoji v Sýrii. Nejvíc trpí civilisté

Desetitisíce povstalců se u Aleppa snaží prolomit blokádu vládních vojsk. Jednotky syrského prezidenta Bašára Asada a jeho spojenců toto největší a před válkou ekonomicky nejvýznamnější syrské město obklíčily před několika dny a rebely tak zcela odřízly od zásobování. Těžké boje ale pokračují i na dalších frontách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničené domy po náletech ve starém Aleppu | Zdroj: Reuters

Obklíčení v Aleppu, kde v části obsazené rebely uvízlo i přes 200 tisíc civilistů, stále trvá.

Syrské jednotky mají pod kontrolou silnici Castello, tedy hlavní komunikaci spojující Aleppo s hranicí s Tureckem, kudy do města proudily nejen zásoby jídla, ale také zbraně, munice a sami bojovníci z různých povstaleckých skupin.

V oblasti operuje koalice rebelů Džajš al-Fatah, která sdružuje i nejradikálnější islamisty. Ti podle jejich náboženského soudce shromáždili na 20 tisíc bojovníků včetně desítek sebevražedných atentátníků, jejich útoky ale vládní síly zatím dokázaly odrazit.

Bitva o Aleppo prý může rozhodnout o dalším vývoji války. Ostatně už se také označuje za „Bitvu bitev“.

Rebelové dohlížejí na civilisty stojící ve frontě na jídlo v sousedství Aleppa | Foto: Reuters

Aleppo je strategicky a ekonomicky velmi důležité, proto také třeba Turecko podporovalo některé povstalecké skupiny operující v tomto městě i v dalších oblastech stejnojmenné provincie.

Část Aleppa dobyli rebelové už v roce 2012 a znovuzískání kontroly nad celým městem by pro Asada mělo i velký symbolický význam.

Civilisté trpí a hladoví

Vítězství jeho jednotek pak může mít dominový efekt a zcela zvrátí vývoj konfliktu. I proto rebelové volají o pomoc své spojence ze všech koutů Sýrie.

Pokračujícími boji nejvíce trpí civilisté. Stovky jich umírají v obou částech Aleppa, tedy jak ve čtvrtích ovládaných vládními jednotkami, tak v těch, co mají pod kontrolou povstalci.

Problémem je, že mezi opozičními skupinami má hlavní slovo syrská odnož Al-Káidy, Fronta an-Nusra, která cíleně útočí na civilisty a ostřeluje hlavně kurdské a křesťanské čtvrti.

Zničené domy po náletech ve starém Aleppu | Foto: Reuters

Také proto jejich obyvatelé kritizovali Damašek, že je nedokáže ochránit a stále nemá pod kontrolou celé město. Na druhé straně humanitární pracovníci upozorňují i na zhoršující se situaci v obklíčené části Aleppa, kde civilisté hladoví a chybí jim léky.

V posledních hodinách na internetu koluje i video z brutální vraždy malého, asi 12letého chlapce, kterému uřízli hlavu členové další z povstaleckých skupin operujících v Aleppu, z organizace Núr Zinkí, kterou přitom podporovaly i Spojené státy či některé arabské země.

Situace v dalších částech

V dalších částech země vrcholí hlavně bitva o město Manbidž u hranice s Tureckem. Syrské demokratické síly tvořené hlavně Kurdy a podporované Američany dobyly už velitelství takzvaného Islámského státu v tomto městě, mezinárodní koalice při jeho osvobozování provedla na 450 náletů.

Bitva v Aleppu může být pro další vývoj v Sýrii rozhodující (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Při jednom z nich ale v úterý zahynulo u města Manbidž také na sto civilistů. Proti islamistům postupuje i syrská armáda, hlavně v provinciích Homs, Dajr az-Zaur a Rakka a vládní jednotky získávají navrch i v dalších částech země včetně okolí metropole Damašku, a to i díky ruské vzdušné podpoře.

Jak ale v této souvislosti píše list Le Figaro odvolávající se na informace francouzské vojenské zpravodajské služby, i nadále přichází do Sýrie přes Turecko týdně asi 100 džihádistů mířících k takzvanému Islámskému státu.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme