Mayová vyráží na kontinent. Bude hledat podporu v Berlíně a Paříži pro další odklad brexitu

Tři dny před hrozícím neřízeným odchodem Británie z Evropské unie vyráží premiérka Theresa Mayová za lídry Německa a Francie hledat podporu pro svou žádost o krátký odklad brexitu. V Londýně budou zároveň pokračovat rozhovory zástupců vlády a opozice o stále vzdáleném kompromisu, který by zaručil schválení brexitové dohody parlamentem. Jeho Dolní sněmovna by měla diskutovat o tom, jak divokému brexitu zabránit.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpůrcům brexitu se nelíbí dohoda britské premiérky Theresy Mayové o odchodu Británie z EU. Mayová ale pro ni zatím nedokázala získat podporu parlamentu. Už podruhé tak prohrála.

Na odkladu se musí jednomyslně shodnout lídři 27 unijních zemí, kteří se sejdou ve středu v Bruselu (ilustrační snímek) | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

Mayová bude den před středečním unijním summitem jednat nejprve s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a poté s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Pokud se Británie zúčastní eurovoleb, Nigel Farage do nich povede novou probrexitovou stranu

Číst článek

Zvláště z Paříže zněla v posledních dnech slova naznačující, že Londýn bude muset přijít se slibem konkrétního řešení, aby se dočkal souhlasu s dalším odkladem brexitu.

Mayová požádala předsedu Evropské rady Donalda Tuska o odklad brexitu do 30. června, šéf unijních summitů však podle médií považuje za lepší možnost flexibilního prodloužení termínu odchodu o rok. Na odkladu se musí jednomyslně shodnout lídři 27 unijních zemí, kteří se sejdou ve středu v Bruselu.

Pokračování rozhovorů

Zejména technickými záležitostmi spojenými s přípravou summitu se v úterý budou v Lucemburku zabývat ministři unijních zemí odpovědní za evropskou problematiku.

Spolupracovníci Mayové mají v úterý na programu pokračování rozhovorů se zástupci opozičních labouristů, kteří požadují, aby se Británie zavázala k uzavření celní unie s evropským blokem.

Na tuto možnost však dosud premiérka a její vyjednavači odmítali přistoupit a podle zdrojů britských médií jednání zatím patovou situaci příliš neposunula.

Parlament v pondělí večer schválil zákon umožňující poslancům ovlivnit podobu premiérčiny žádosti o odklad brexitu.

Ve Velké Británii začali vydávat cestovní pasy bez Evropské unie na obálce

Číst článek

Zákon, jehož cílem je za všech okolností zabránit pátečnímu neuspořádanému odchodu z EU, by měl Mayovou přimět, aby přistoupila na jakýkoli odklad, jejž jí případně ve středu nabídne Evropská rada.

Účast v eurovolbách?

Návrh zákona dolní komora přijala ve čtvrtek nejtěsnějším poměrem hlasů 313 ku 312.  Poslancům také dává právo upravit případnou délku odkladu brexitu, pokud by premiérka nevyjednala podmínky, jež by vyloučily neřízený odchod.

Vláda na základě těsně schváleného předpisu hodlá v úterý vyhlásit v Dolní sněmovně devadesátiminutovou debatu o odkladu brexitu.

Britská vláda také v pondělí podnikla nezbytné a zákonem stanovené kroky k účasti v květnových volbách do Evropského parlamentu, informoval úřad Theresy Mayové. Zda se eurovoleb Londýn zúčastní, jisté není.

„Účast ve volbách není nevyhnutelná, neboť odchod z EU před datem voleb automaticky odstraňuje podmínku účasti,“ uvedl vládní mluvčí v prohlášení, za kterého agentura Reuters citovala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme